Savranoğlu işçilerinden Mersin liman işçilerine mektup var!

Devrimci İşçi Partisi olarak, bir ay boyunca yürüttüğümüz kampanyada liman işçileri ile dayanışma kartlarını sadece satmadık, ulaştığımız kişilerden kartlara dayanışma mesajlarını da yazmalarını istedik. Böylece işçilere moral açıdan da destek olacak bir faaliyet yürütüldü. Hem liman işçilerinin mücadelesini anlatmış, hem de ilk ağızdan yüzlerce dayanışma mesajını işçilere taşımış olduk.

“Ne Van’da üşüyorum şimdi
Ne işgal ettiğim alanda nöbetteyim
Ne de sizin direniş çadırında olma gururunda
Ama Çorlu’dan atıyor yüreğim size
Gözüm, kulağım sizden gelecek haberlerde
Zaten zafer kazanmış direnişçi kardeşlerim,
Artık eskisi gibi olmak için çok geç.
Siz artık mücadele ışığını yüreğinize sızdırdınız
Mücadeleniz mücadelemizdir.
Bir gün tecrübelerinizden faydalanmak umuduyla…
Mücadelenizi kucaklıyorum.”
                                            Bir alüminyum işçisi 

Bu satırlar, Devrimci İşçi Partisi’nin İstanbul’dan Antalya’ya, İzmir’den Ankara ve Konya’ya farklı şehirlerde Mersin liman işçileri ile dayanışma amacıyla yürüttüğü kampanya sonucunda liman işçilerine ulaştırdığı dayanışma mesajlarından sadece birisi. Bunun gibi yüzlerce mesaj 19 Kasım Cumartesi günü Mersin liman işçilerine farklı illerden temsilci olarak gelen DİP militanları tarafından iletildi.

Genellikle işçi grevleri ve direnişleri ile dayanışma amacıyla kart, kalem, anahtarlık gibi malzemeler bastırılır, bunların satışıyla ve yapılan bağışlarla toplanan para da dayanışma amacıyla işçilere ulaştırılır. Devrimci İşçi Partisi olarak, dayanışma kampanyasını bu kez farklı bir biçimde kurgulayarak, liman işçileri ile dayanışma kartlarını sadece satmak yerine, ulaştığımız kişilerden bu kartlara dayanışma duygularını da yazmalarını istedik. Böylece sadece para vermek yerine, direnişteki işçilere moral açıdan da çok büyük destek olacak bir faaliyet yürütüldü. Kamu emekçilerinden turizm işçilerine, metal işçilerinden aydınlara, belediye işçilerinden çeşitli sendika ve siyasi kurumlara giderek hem kampanya üzerinden Mersin liman işçilerinin mücadelesini anlatmış olduk, hem de bu kesimlerin dayanışma mesajlarını direnişteki işçilere taşıdık.

DİP militanları çeşitli şehirlerden gelen kartlardan bazılarını ziyaret sırasında işçilere okudular. Sınıf dayanışmasının en sıcak hissedildiği mesajlar yine kilometrelerce uzakta birbirini hiç görmeyen, tanımayan işçiler tarafından yazılmıştı. Bazı mesajların ardından alkışlar yükseldi.

Gönderilen kartlar arasında belki de en anlamlısı kendileri de 100 günü aşkın bir süredir direnişlerini sürdüren Savranoğlu işçilerinin mesajları idi. Savranoğlu işçilerinin tümü isimlerini bir karta yazmış, bazı işçiler de ayrı ayrı dayanışma mesajları yollamışlardı. Liman işçileri de kendilerine büyük moral veren dayanışma mesajlarını karşılıksız bırakmadılar. Sadece Savranoğlu’ndaki değil, metal ve turizm sektöründe çalışan sınıf kardeşlerine dayanışma duygularını içeren kartlar yazarak DİP militanları aracılığıyla gönderdiler.

DİP militanları 121. gününde olan direniş çadırında geçirdikleri uzun saatlerde mücadelenin nasıl kazanabileceği üzerine işçilerle sohbet ettiler. Havanın kararmaya başladığı saatlerde çadırda bulunan hemen herkes ateş başında biraraya gelirken hep birlikte şarkılar söylendi, halaylar çekildi. Geçen yıl limanda işçilerin kazandığı Akansel direnişi sırasında işçiler tarafından yazılan şarkılar söylendiğinde günün belki de en coşkulu anları yaşandı, halaylar çekildi.

DİP militanları sınıf dayanışmasının mücadeleyi büyütme ve mücadeleye moral taşıma açısından önemini liman işçileriyle birlikte yaşamanın coşkusunu geldikleri şehirlere taşımanın heyecanı ile ayrılırken, güneş yerini adını bilmedikleri, yüzünü görmedikleri, sesini bile duymadıkları işçilerin gösterdiği dayanışmanın sıcaklığına bırakmıştı.

liman