Yunanistan’da oyumuz sosyalistlere!

17 Haziran Pazar günü geldi. Yunanistan’da seçimler yapılıyor. Sol koalisyon Syriza’nın seçimleri birinci parti olarak bitirmesi dahi söz konusu. Kardeş partimiz EEK, seçim yasalarındaki antidemokratik hükümler dolayısıyla, bir buçuk ay içinde ikinci kez 60 bin avro toplayamadığı için seçimlere giremiyor. Devrimci Marksistler, oylarını Syriza’ya vermeyecek. Çünkü Syriza her an burjuva düzeni ve AB ile uzlaşmaya yönelecek reformist bir parti. Bu durumda EEK halka Antarsya için oy kullanma çağrısı yaptı. Antarsya, Komünist Partisi KKE’den ayrılan NAR ile bazı Trotskist kökenli örgütleri bir araya getiren ortayolcu bir ittifak. Ama içinde, EEK gibi, bir işçi iktidarının gerekliliğini ve AB’ye mahkûm olmak ile milli bir çözüme geri dönmek ikilemine karşı bir alternatif olarak Avrupa Sosyalist Birleşik Devletleri’ni savunan güçler var. EEK Antarsya’ya oy çağırarak bir birleşik cephe taktiğiyle devrim kampını güçlendirmeye çalışıyor.

17 Haziran sadece Yunanistan’da değil, bütün Avrupa’da, giderek dünyada sınıf mücadelelerinin gelişmesi bakımından önem taşıyor. Yunan halkı 6 Mayıs seçimlerinden sadece bir buçuk ay sonra yeniden sandığa gidecek. Bütün Avrupa nefesini tutmuş, Yunan seçimlerinin sonucunu bekliyor. Avrupa’nın ve ortak para avronun geleceği belki de bu seçimlerde bağlanacak. Sitemizde son günlerde üst üste hem genel olarak Avrupa ve solu hakkında, hem de özel olarak Yunanistan’da Syriza hakkında yazılar yayınlandı, yayınlanıyor. Ayrıca Savas Mihail’in bir yazısıyla kardeş partimiz EEK’in Yunanistan’ın genel durumunu nasıl gördüğünü ve seçimlere nasıl yaklaştığını okuycumuza aktardık.

Bütün bunlardan çıkan sonuç ortada: Syriza, zaten düzenin sınırlarının dışına taşmayan programını, 6 Mayıs seçimlerinden sonra AB emperyalizmine ve Yunan burjuvazisine güvence vermek amacıyla daha da sulandırmış bulunuyor. Bütün bu gelişmelere, Syriza önderi Aleksis Çipras’ın yazdığı bir yazı tüy dikti. (Bu yazı 16 Haziran Cumartesi günü BirGün gazetesinde de yayınlandı.) Yazısında Obama’dan yaptığı bir alıntıya hak vererek başlayan Çipras, yazı boyunca defalarca Yunanistan’da ve Avrupa’da istikrarı ancak Syriza’nın sağlayabileceğini ileri sürüyor! Bu mesajların ne olduğunu anlamamak için gözlerini kapatmak gerekir.

Syriza’nın hükümeti kurma olanağını bulursa nasıl manevra yapacağı, görmek isteyen herkes için şimdiden belli olmuştur. Yunan halkının Syriza’ya vereceği her oy AB ve Yunan kapitalistlerinin gaddarlığına karşı bir isyan işareti olacaktır, ama Syriza bu tavra yanıt verebilecek bir parti değildir.

Bu yüzden EEK, içinde farklı güçlerin yer aldığı Antarsya’ya oy verilmesi için çağrı yapmaktadır. Antarsya içinde Syriza’nın ardına dizilecek güçler olduğu gibi, devrimden, işçi iktidarından ve Avrupa Sosyalist Birleşik Devletleri’nden yana güçler de vardır. EEK bu seçimlerden sonra bu güçlerle işbirliği içinde devrimin programına daha büyük halk kitlelerini kazanmak için bir adım atıyor.

Yunanistan’da siyasi sarsıntı daha yeni başlıyor. 17 Haziran seçimleri, bir ön devrimci durum yaşayan bu ülkede muhtemelen çok daha önemli çalkantıların habercisi olacaktır. Kapitalizmin devasa çelişkileri, Yunanistan’da da Akdeniz havzasında da devrimi çağırmaktadır.