Yunanistan EEK bildirisi: Türkiye’nin isyancılarıyla dayanışma içindeyiz!

 

Yunanistan Devrimci İşçi Partisi (EEK), Erdoğan hükümetinin zulmüne karşı başkaldıran Türkiye halkı ve işçi sınıfıyla yürekten dayanışma içindedir. 

Kalbimiz, polis kuvvetlerinin gaddar baskısına karşı yürütülen mücadelede direnen gençlerin ve halkın yanındadır. Mücadelenin ortasında yer alan yoldaşlarımız Devrimci İşçi Partisi’nin yanındayız.

Kapitalizmin küresel ekonomik krizinin ilk toplumsal ayaklanmasının merkezinden, 2008 isyanının Atina’sından İstanbul, İzmir ve Ankara’daki kardeşlerimize selam olsun! 2008 yılında başlatılan bu devrim fırtınası İber yarımadasının meydan hareketlerinden yayılarak Mısır’da Tahrir Meydanı’nda ve Tunus’ta zirveye erişen mücadele ve devrimler bugün Türkiye’ye ulaşmıştır. Bütün bunlar Kuzey Avrupa’da İsveç’i sarmalayan toplumsal ayaklanmaların alevlerinden sadece bir hafta sonra olmuştur.

Ayrı amaçları ve özellikleri olsa da, küresel ölçekte işçilerin ve ezilenlerin isyanını birbirine bağlayan daha derin bir bağ vardır. Atina’da olaylar 15 yaşındaki bir öğrenci olan Aleksandros Grigoropulos’un polis tarafından öldürülmesiyle tetiklendi. Tunus’ta sokak satıcısı Muhammed Buazizi’nin bir kadın zabıta memuru tarafından saldırıya uğramasıyla başladı. İsveç’te Husby varoşunda yaşayan 69 yaşındaki bir insanın soğukkanlı bir cinayete kurban gitmesiyle tetiklendi.

Türkiye’de ise amaç, Taksim Gezi Parkındaki ağaçların kurtarılması, her yere büyük alışveriş merkezlerinin yapılmasının engellenmesiydi...

Bütün bunların ardında, yaşamın her biçimini yağmalayan bir sosyal sistemin getirdiği dayanılmaz hayat, kitlesel işsizlik, gençlerin geleceğinin olmaması, toplumsal dışlanma ve polis baskısı yer alır. Kapitalizmin krizinin ve tarihsel çöküşünün içinde yaşamın reddedilmesidir. Tarihindeki en derin krize boğulan kapitalizm, kitlesel işsizlik, yoksulluk ve dışlanmışlığın yanı sıra, devlet faşizmini ve devlet destekli faşist barbarlığı ve kendi çöküşünü de, uluslararası işçi sınıfı ve yoksul halk sınıflarının sosyal devrimi biçimi altında kendi mezar kazıcılarını da üretmektedir.

Bugün Ege’nin iki yakasındaki, Akdeniz’in doğu ve batı bütün kıyılarındaki proleterlerin başkaldırma zamanıdır. İnsan hayatına yapılan baskı ve zulüm kahrolsun. Halkın halkı ezdiği sömürü sistemleri kahrolsun. Milliyetçiliğe, faşizme ve ırkçılığa hayır. Dünyanın bütün işçileri, birleşin ve ayaklanın.

Kahrolsun emperyalist kapitalizm. Kahrolsun baskı ve sömürü rejimi!

Türkiye’de AKP, Yunanistan’da üç partili Samaras hükümeti, Merkel, Hollande, Letta, Rajoy, Coelho ve Anastasiadis hükümetlerine son!

Yaşasın işçi hükümetleri ve işçi iktidarı!

Yaşasın Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki halkın uluslararası birliği! ABD-NATO üslerine son!. Suriye’deki emperyalist müdahaleye son! Filistin’e özgürlük!

Kahrolsun halkların hapishanesi Avrupa’nın kitlesel işsizlik, kemer sıkma, sosyal yamyamlık Birliği’ne! Yaşasın Atlantik’ten Vladivostok’a Avrupa Birleşik Sosyalist Devletleri! Yaşasın halkların evrensel özgürlüğü! Kahrolsun ücretli kölelik!

 

Ergatiko Epanastatiko Komma

(EEK – Devrimci İşçi Partisi)

 

Atina, 2 Haziran, 2013

 

3 Haziran Pazartesi 17:30’da Türk isyancılarıyla Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde dayanışma gösterilerine katılın (Rigillis meydanı).

9, 10 Haziran 2013’te, Avrupa’dan onlarca örgütün katıldığı, Eski SSCB ülkelerinin, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin katıldığı EEK (Yunanistan), DİP (Türkiye), PCL (İtalya) tarafından Atina’da Adadimias 20 ESIEA binasında düzenlenen ‘Kriz içinde bir Avrupa -  devrimci bir uluslararası alternatif’ başlıklı Uluslararası Konferansa katılın.

EEK bayrağı altında ve uluslararası yoldaşlarımızla birlikte 8 Haziran Cumartesi günü Atina’daki uluslararası gösterilere katılın. Toplanma yeri: Mouseio Politeknik, 18:30