Venezuela’da Amerikancı darbeciler iç savaşı kışkırtıyor!

Venezuela'da Amerikancı darbe girişimi

Venezuela’da, Amerikan kuklası Guaido yanlısı askerler bir darbe girişimi başlattı. Şafak vaktinde “Özgürlük Operasyonu” kod adıyla (tam CIA işi bir parola!) başlatılan darbe girişimini gerçekleştiren askerler birbirlerini tanımak için kollarına Amerikan mavisi bantlar takmayı seçmişler. Ancak bu semboller bir yana darbe girişiminin arkasında Amerikan emperyalizminin olduğu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pompeo ve Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından yapılan açıklamalarla doğrulanmış durumda. Pompeo, Amerikan hükümetinin“Özgürlük Operasyonu”na tam destek verdiğini söylerken, Bolton, Venezuela ordusunun tüm unsurlarına darbeyi desteklemeleri için açık çağrıda bulundu.

Darbe girişiminin ilk saatleri itibariyle ordu güçlerinin önemli bir kısmı, Maduro’nun meşru hükümetine bağlılığını sürdürüyor. Savunma Bakanı Pedrino Lopez ordunun meşru hükümete bağlı olduğunu açıklarken Maduro da generallerle görüştüğünü ve hepsinin kendisine bağlılık gösterdiğini duyurdu. Karakas’ta ve ülkenin genelinde Maduro yönetimi genel olarak hakimiyetini koruyor. Bunun yanı sıra, hükümetten ve iktidar partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nden halka darbeye karşı sokağa çıkma ve hükümet binasının önünde toplanma çağrısı yapılmakta.

Darbe girişimini başlatan askerler, ilk etapta La Carlota hava üssünü ele geçirdi ve bu bölgede ev hapsinde tutulan darbeci muhaliflerden Leopoldo Lopez’i serbest bıraktı. Caracas saati ile sabaha karşı 5:30’da Juan Guaido arkasına bu askerleri ve Lopez’i alarak darbe girişimini tüm dünyaya duyuran bir açıklama yaptı. Açıklamasında Maduro hükümetini devirmek için son safhaya girildiğini ve bundan sonra geri dönüş olmadığını söyleyen Guaido, halkı ve askerleri darbeyi desteklemeye çağırdı. Daha sonra Maracay’da bulunan bir hava üssünü daha darbecilerin ele geçirdiğine dair haberler yayıldı. Daha önce Guaido’yu destekleyerek Kolombiya’ya kaçan firari askerler de tekrar sınırda toplanmaya başladı. Genel olarak ise Guaido’yu destekleyenlerin başarılı bir hükümet darbesi gerçekleştirmekten uzak olduğu görülüyor.

Hiçbir hükümet yetkilisini tutuklamayan ya da buna gücü yetmeyen darbecilerin, La Carlota’yı ve belki birkaç askeri üssü daha ele geçirerek ülkede bir iç savaş başlatmayı hedeflemiş olmaları mümkün. Zira son aylarda devasa ekonomik sıkıntılar ve emperyalist baskılar altında darbeciler bir türlü istedikleri halk desteğini sağlayamamış ve giderek güç yitirmeye başlamışlardı. Darbe girişiminin, Guaido’nun yenilgisini önlemek için bir emperyalist müdahaleyi kışkırtmak üzere tasarlanmış olması kuvvetli bir olasılık. Reuters haber ajansının kötü ünlü Blackwater kirli savaş şirketinin 5000 paralı askerle Venezuela’da darbe girişimini desteklemeye hazır olduğuna dair yaptığı haber de çok yönlü bir iç savaş hazırlığı olduğuna işaret ediyor.

ABD emperyalizmi, Venezuela halkını ekonomik ambargodan sonra şimdi de bir darbe ile ezmek ya da kanlı bir iç savaşı kışkırtarak yıldırmak istiyor. Bugüne kadar kullandığı kukla Guaido ve destekçileri, halktan bulamadıkları gücü, emperyalist bir müdahaleyi kışkırtarak sağlamak istiyor. Bu durumda ABD emperyalizmine ve onun kuklası Guaido ve destekçilerine karşı Venezuela ve onun meşru hükümeti tüm araçlarla kendini savunma hakkına sahiptir. ABD emperyalizmi bir kez daha “özgürlük” maskesini çekmiş haydutluğa çıkmıştır. Emperyalizmin ve kuklalarının yenilgisi için tüm dünya işçi sınıfı ve ezilen halklar seslerini yükseltmelidir.

Devrimci İşçi Partisi ve kardeş partileri, özellikle Latin Amerika’daki partiler, ama sadece onlar değil, Venezuela’yı ABD saldırısına karşı korumak amacıyla her türlü yöntemi kullanarak mücadele etmeye kararlıdır.