Türkiye'nin ikinci savaş cephesi Suriye'de açıldı!

Türkiye, otuz yılı aşkın süredir devam eden Kürt savaşına yeni bir cephe daha ekledi. Temmuz ayında Arap devriminin de etkisiyle Suriye Kürtleri, çoğunluğu Türkiye sınırındaki şehirlerin yönetimine el koymuştu. Bu, AKP hükümetinin Suriye politikasında onarılmaz bir gedik açtı.  Şimdilerde ise Türkiye, bu atılımı bastırmak için aktif olarak PYD'ye karşı savaşan çeteleri besliyor, yetmiyor kendi topçu birlikleriyle sınır ötesini bombalıyor.

AKP hükümeti, silahlı grupları besleyerek Suriye’de doğan özerk Kürt bölgesini (Rojava’yı) ezmek istiyor. Ceylanpınar'dan diledikleri gibi giriş çıkış yapan bu gruplar, Batı Kürtlerine karşı Türkiye'nin ileri jandarmasını oluşturuyorlar. PYD ile ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) arasındaki çatışmalara Ceylanpınar'daki topçu birlikleri de katıldı ve Serêkaniyê (Resulayn) şehri Türk topçuları tarafından bombalandı. PYD kaynaklarına göre aralarında Türkçe de konuşan dört otobüs silahlı militan, 21 Kasım akşamı Ceylanpınar sınır kapısından çıkış yaparak Serêkaniyê'ye geldi. Çatışmalarda 70'ye yakın kişi hayatını kaybetti. Bu PYD güçlerine karşı yapılan ilk saldırı değil. Bundan kısa bir süre önce Halep'teki Kürt mahallerine de saldırılar olmuştu. Saldırıyı gerçekleştirenler arasında Türkiye'nin beslediği, daha önce Alevi mahallerini basarken görüntüleri ortaya çıkan Selahaddin Eyyubi Tugayları ile İslamcı Azadi Partisi var. Erdoğan'ın son yıllarda önüne koyduğu Sünni dünyanın liderliği yolunda önemli bir müttefik Selahaddin Eyyubi Tugayları. Irkçı Yeni Akit'in Vahhabi kardeşi Milat gazetesi, Selahaddin Eyyubi Tugaylarını şevkle destekliyor. Gazetenin 9 Kasım sayısında “Suriye’de Selahaddin Eyyubi tugaylarını oluşturan ve özgür Suriye ordusuyla beraber Şia ve yandaşları olan zalimlere karşı savaşan Kürtler, yeniden o tarihi misyonu icra etmektedirler” deniyor ve ekleniyor: “Bunun için Selahaddin Eyyubi tugaylarının desteklenmesi takviye edilmesi gerekiyor”. İslamcı Azadi Partisi'nin başkanı Mustafa Cuma ise yaptığı açıklamalarda PYD ile Esad'ın birlikte çalıştığını söylüyor. Cuma, Suriye'deki sorunların çözümü için Türkiye'yi adres gösteriyor.

Lübnan'da yayın yapan El Menar televizyonunun haberine göre ise çatışmaların Serêkaniyê'de yoğunlaşmasının farklı bir anlamı var. Buna göre Türkiye, Serêkaniyê ve Amude arasında 100 kilometrelik bir alanda Kürtlerden arındırılmış bir tampon bölge yaratmak istiyor. Kurulacak tampon bölgede Serêkaniyê kilit bir rol oynuyor. PYD ise yaptığı açıklamada Serêkaniyê çatışmalarının ölüm kalım savaşı olduğunu bildirdi.

Bunun yanında, Barzani'ye bağlı peşmergeler, ülkenin doğusundan giriş yaptılar. Çeşitli Kürt grupları, uzun süredir PYD'yi Erbil Mutabakatına uymamakla suçluyorlardı. Gerçek gazetesi, Ağustos ayında Barzani önderliğinde yapılan Erbil mutabakatındaki kan uyuşmazlığına dikkat çekmiş, bu birlikteliğin PYD geri adım atmazsa bozulabileceğini öngörmüştü.

PYD'ye yönelik saldırılar ve Barzani'ye bağlı silahlı militanların bölgeye giriş yapması,  Türkiye'nin, Suriye Kürdistan'ında emperyalizme biat eden ve Özgür Suriye Ordusuna paralel yeni bir Kürt yapılanması istediğinin kanıtıdır. Türkiye-Katar-S.Arabistan üçlüsünün Ortadoğu'da yürüttüğü politikalar Suriye'nin Kürt bölgesinde alarm vermektedir. Şimdi, AKP hükümeti, Güney Kürdistan'ı kendi yörüngesine sokmak için askeri yöntemler dâhil her türlü gereği yapmaktadır.

Tüm bu verilerle birinci olarak Suriye’deki Kürt özgürleşmesinin daha baştan ezilmesi ve kitlelerin ehlileşmesi hedefleniyor. İkincisi PYD'ye alternatif bir Kürt hareketiyle, Suriye'de, AKP'nin iflas etmiş Suriye politikalarına can suyu vermek isteniyor.  Böylece tampon bölge kurmak kolaylaşıyor. Üçüncüsü S.Arabistan-Katar-Türkiye üçlüsünün Suriye müttefiki Özgür Suriye Ordusu'nun önü açılıyor, Batı Kürdistan üzerinde hâkimiyet alanı yaratılıyor. Son olarak Barzani'nin Kürtler üzerindeki etkinliği destekleniyor ve Irak Kürdistan'ına benzer bir yapı, Suriye'ye adapte ediliyor.

Suriye Kürdistan'ında AKP'nin açtığı cephenin kaderi, PYD ve onun Türkiye'deki fikirdaşı Kürt hareketinin ortak hareketine bağlıdır. Sosyalistlerin görevi ise daha açıktır: AKP hükümetinin Ceylanpınar merkezli yeni savaş cephesine karşı durmak ve PYD'nin Türkiye ve onun çeteleri tarafından ezilmesine izin vermemek.

 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Aralık 2012 tarihli 38. sayısında yayınlanmıştır.