“Tartışma” bitti, kavgaya devam!

“Tartışma” bitti, kavgaya devam!

Sarı Yeleklilerin kitlesel eylemleri Fransız siyasetini altı aydır sarsmaya devam ederken patronların da Sarı Yeleklilere karşı geliştirdiği numaraların sonu gelmiyor, Fransız burjuvazisinde oyun bitmiyor!

Fransız ordusunun AB’den tescilli sivil Fransız demokrasisini Fransız emekçisinden korumak için Paris sokaklarına indiğini Gerçek gazetesi daha önce yazmıştı. Bu süreçte, Fransız patronlarının en uzun soluklu ve en önemsedikleri manevraları ise “Büyük Tartışma/Münazara” adını koydukları bir demokrasicilik tiyatrosu olmuştu. Ocak ortasından Mart ortasına kadar sürmesi planlanan bu büyük ulusal tartışma sürecinin 16 Mart’ta Macron’un varılan sonuçları açıklaması ile bitmesi öngörülüyordu.

Bu manevrayla Fransız patronlarının gayesi asgari olarak Sarı Yelekileri tartışma/diyalog yanlıları ile karşıtları olarak bölmek, daha ötesinde ise hareketin enerjisini belediye salonlarındaki tartışmalarda eritmekti. Topun tüfeğin karşısına dikilip “Macron istifa” sloganlarıyla ülkeyi inletmiş emekçilerin aradığı çözüm, Majesteleri 1. Macron’un seslerini duyup birkaç minnet lütfetmesiymiş gibi davranan hükümetin ve patronların haddini bilmezliğini bir kenara bıraksak dahi, tartışma süreci adeta halkla dalga geçercesine örgütlendi. “Online dilekçeler” şeklinde fikir aktarılması teşvik edildikten sonra, bunların çoğunun okunmadığının ortaya çıkması gibi birçok örneği burada sıralamak mümkün değil. Fakat devletin bu tartışma sürecini örgütlemekle görevlendirdiği CNDP (Kamusal Tartışma Ulusal Komisyonu) adlı kurum ve hükümet partisi LREM milletvekillerinin kurucuları arasında yer aldığı “Décider Ensemble” (Birlikte Karar Verelim) düşünce kuruluşu dahi tartışma sırasında hükümetin, tartışmanın bağımsız örgütlenmesi ve şeffaflık ilkelerini ihlal ettiğini belirtti. Nitekim, ilk günlerde tereddüt edenler olsa da, Sarı Yelekliler hızla bu tartışmayı bir tiyatro olarak reddetti ve sonuçların açıklanacağı gün örgütlenen “Sarı ültimatom” eylemi neticesinde sonuçların açıklanması bir aydan fazla ertelendi.

En sonunda 26 Nisan günü açıklanan sonuçlar ise evlere şenlik! Halkın sesine kulak veren Macron, Servet Vergisi’ni kaldırmaktaki ısrarını sürdüreceğini, referandum düzenlenmesi için gereken imza sayısının azaltılacağını ve sadece zenginleri ilgilendiren bir verginin azaltılacağını açıkladı. En sonunda da Fransız halkının az çalıştığını belirtip daha fazla çalışmaları gerektiğini söylemeyi ihmal etmedi. Belli ki aylarca süren tartışmalarda Fransız halkı, hükümetine “biz daha çok çalışalım, para babaları daha az vergi ödesin” demiş!

Açıklamanın sonucu ise 27 Nisan günü gerçekleşen 24. hafta eylemlerinde görüldü. 60 bini aşkın insan sokağa çıkarak Macron’un açıklamalarını reddettiğini sokaklarda ilan etti. Yani Sarı Yelekliler sokakları terk etmiyor, Fransa’daki kardeş grubumuz ROR’un militanları ise Macron’un “daha çok çalışın” sözünü göz önünde bulundurarak, haddini bilmez patronların iktidarı devrilene kadar, daha çok çalışmak için kolları sıvıyor!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mayıs 2019 tarihli 116. sayısında yayınlanmıştır.