NATO’nun Yugoslavya’yı bombalamasının 20. yıldönümünde Belgrad'da uluslararası etkinlik: Balkanlarda NATO’ya geçit yok!

Yugoslavya’ya yönelik NATO bombardımanının 20. yıldönümünde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, Sırbistan'da faaliyet yürüten Marksist örgüt Marks21’in öncülüğünde “Balkanlarda NATO’ya hayır!” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. İki gün ve dört oturumdan oluşan etkinliğe, Devrimci İşçi Partisi (DİP) ve Yunanistan’dan kardeş partimiz İşçilerin Devrimci Partisi (EEK) de katıldı. Etkinlik boyunca Devrimci İşçi Partisi’nin merkezi yayın organı Gerçek gazetesi, teorik-politik dergisi Devrimci Marksizm’in yıllık İngilizce sayısı Revolutionary Marxism’in ve uluslararası akımımızın çıkarttığı Dünya Devrimi (World Revolution) dergisinin satışları gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk gününde gerçekleşen “Soğuk Savaş’ın ardından sıcak bombalar: 1999 ve NATO’nun yeni rolü” başlıklı ilk oturumda açılış konuşmasını, Marks21'den Maša Stojanović yaptı. Ardından İngiltere'den Savaşı Durdurun Koalisyonu adına Chris Nineham söz aldı. “Entegrasyona karşı Balkanizasyon” başlıklı ikinci oturumda ise Marks21’den Vladimir-Unkovski Korica ve Anja Ilić konuştu. “Kosova Sırbistan (değildir): Soldan bir çözüm” başlıklı günün son oturumunda Marks 21 adına Matija Medenica, Sosyal Demokrat Birlik adına Ivan Zlatić, Siyah Giyen Kadınlar adına Marija Perković ve Özgürlükten Notlar kitabının yazarı Filip Balunović konuştu. Konuşmalar ve izleyicilerden gelen katkılar ile Balkanlarda NATO’nun varlığı, geçmişi ve bugünü ile Kosova meselesinin de tartışıldığı ilk gün son konuşmayı EEK'ten yoldaşlarımız gerçekleştirdi. EEK'li yoldaşlarımız, yaptıkları konuşmada uluslararası siyasi durumu analiz ettikten sonra Balkan Sosyalist Federasyonu için enternasyonalist mücadeleye işaret ettiler.

Emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini yenilgiye uğratmak için tek yol proletarya enternasyonalizmi!

Etkinliğin ikinci günü, DİP adına konferansa katılan yoldaşımızın konuşması ile başladı. Yoldaşımız konuşmasında Türkiye'nin NATO müttefiki olarak Yugoslavya'nın bombalanmasına katıldığının ve Türkiye'nin hâlâ emperyalizmle işbirliği içerisinde hareket ettiğinin altını çizdi. Türkiye'nin NATO'dan çıkması, emperyalist üslerin kapatılması için Devrimci İşçi Partisi'nin verdiği mücadeleyi anlatan yoldaşımız, aynı zamanda uluslararası akımımızın işaret ettiği anti-emperyalist siyasi çizgiyi Makedonya ve Venezuela meseleleri üzerinden anlattı. 3. Büyük Depresyonun bir ürünü olarak dünyanın dört bir yanında faşizmin, emperyalist saldırganlığın yanı sıra halk isyanlarının ve  devrimci mücadelelerin de yükselmekte olduğunu vurgulayan yoldaşımız, konuşmasının devamında emperyalizmi yenmek, kapitalizmi devirmek ve nihai zaferi ilan etmek için devrimci bir enternasyonale ihtiyaç olduğunu vurguladı. Balkanlardan NATO'yu kovmak üzere birlikte yürüme çağrısının ardından "Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!", "Yaşasın dünya devrimi!" sloganları ile biten konuşma salondan alkış aldı.

İkinci günün devamında yapılan “Balkanlar Balkan halklarına” başlıklı yuvarlak masa oturumunda Marks21’den Jelena Lalatović, Labirentin içinde Syriza kitabının yazarı Kevin Ovenden, Hırvatistan'dan İşçilerin Cephesi örgütü adına Marko Milošević ve Sırbistan'dan İşçilerin Cephesi adına Katarina Peović Vuković konuştu. Konuşmacıların uluslararası siyasi durum ve Balkan sosyalistlerinin görevleri üzerinde durduğu bu oturum ile beraber, etkinlik alkışlarla sona erdi.