Makedonya referandumu üzerine

Makedonya referandumu

30 Eylül'de Makedonya'da "Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek AB ve NATO üyeliğine var mısınız?" sorusunun sorulduğu referandumun sonuçları ile ilgili Makedonya'dan Levitsa'nın (Sol Parti) mesajını yayınlıyoruz.

 

Yoldaşlar,

 

Eylül ayının 30’unda, Balkanlardan küçük ve barışçıl bir ülkenin halkı en büyük emperyalist güçlerin tehditkâr politikalarına ve kendi çıkarlarını dayatma amaçlı müdahalelerine, Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO ittifakına katılmasına karşı direniş gösterdi. O gün -yasa dışı referandumu kitlesel olarak boykot ederek dayanışma gösteren-  Makedonlar, Arnavutlar, Türkler, Ulahlar, Sırplar, Romanlar, Bosnalılar ve cumhuriyetteki diğer etnik grupların üyeleri, bu politikaları yürüten emperyalizme ve yozlaşmış elitlere direnişte birliktelik gösterdiler.

 

Alman Şansölye Angela Merkel, ABD Savunma Bakanı James Mattis ve geçen ay ülkemizi ziyaret eden Avusturya başbakanı Sebastian Kurz gibi dünya çapında siyasetçilerin güçlü gayretlerine ve NATO ittifakında ülkemizin elde edeceği sözde refah için yürütülen pahalı ve manipülatif hükümet kampanyasına karşın, halkın hem ülke içindeki hem de dünyadaki yozlaşmış siyasetçilere karşı direnişi kırılmadı.

 

Referandumun bitişinde sonuçlar açıktı - %36’lık katılım boykot kampanyasının hanesine büyük bir başarı olarak kaydedildi. Şimdi hükümet zor bir durumla karşı karşıya. Bir tarafta batılı emperyalist güçlerin antlaşmayı gereken her yolla onaylaması için olağanüstü basıncı, diğer taraftaysa halkın antlaşmayı reddi, hükümetin itaatini daha tartışmalı kılıyor. Ya halkın sesini duymazdan gelecek ve istikrarsızlık doğuracağını bilerek, antlaşmayı mecliste oylamayı deneyecekler ya da mecliste ihtiyaç duydukları çoğunluğu elde etmek amacıyla erken seçim çağrısı yapma riskini göze alacaklar. 

 

Sonuçları hakkındaki birçok yoruma karşın, referandum başarısız oldu, çünkü gereken %50 katılım oranını sağlayamadı - Devlet Seçim Komitesi dahi açıklamasını bu şekilde yaptı. Ancak bu, ABD ve bazı AB bürokratlarını ikiyüzlüce referandumun başarılı olduğunu beyan ederek kırılgan Makedonya hükümeti üzerinde açık bir baskı kurmaktan alıkoymadı.

 

Levitsa (Sol), hükümeti verdiği sözü tutmaya ve istifa etmeye, meclisi de erken seçim ilan etmeye davet ediyor. Çünkü referandum sonuçları açıkça ve tartışmasız bir biçimde tüm bu yıl boyunca bilinen bir şeyi gösteriyor: bu hükümetin vizyonu, halkın istekleri ile örtüşmüyor. Böylelikle şimdiki hükümet için geriye kalan tek demokratik hareket istifa etmek, halkın isteklerini temsil eden yeni bir hükümeti seçeceği yeni meclis seçimleri için çağrı yapmaktır.

 

Yoldaşça.

Levitsa (Sol Parti), Makedonya Cumhuriyeti