Kıbrıs Kongresi: Kıbrıs’ın sömürgeleştirilmesi ve enternasyonalist perspektif

Kıbrıs'tan Enternasyonalist Dayanışma grubunun başı çekmesi ile Türkiye'de öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin örgütlü bulunduğu Kıbrıslı Gençlik Platformu ile Aktivist Düşünce Topluluğu Ankara'da Kıbrıs üzerine bir kongre düzenliyorlar. Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Devrimci İşçi Partisi ve AKA-DER ise kongrenin düzenlenmesine destek veriyorlar.

Alt başlığı "Kıbrıs'ın Sömürgeleştirilmesi, Uluslararası Durum ve Enternasyonalist Perspektif" olan Kıbrıs Kongresi 4 Mart Pazar günü Saat 9:00'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde başlayıp akşama kadar dört oturum halinde sürecek. Kongre'de Türkiye'nin çifte sömürgeciliği, Akdeniz devrimci havzasıyla Kıbrıs'ın ilişkisi, Kıbrıs'ta mücadele ve enternasyonalist politika konuları ele alınacak.

DİP Genel Başkanı Sungur Savran ve parti sözcüleri Şiar Rişvanoğlu ve Levent Dölek de kongrede konuşmacı olarak yer alacaklar. Ayrıca DİP'in uluslararası örgütü olan Dördüncü Enternasyonal'in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu (DEYK) üyesi Yunanistan Devrimci İşçi Partisi (EEK) de kongreye konuşmacı olarak yoldaşımız Nikos Ciris'i gönderiyor. Enternasyonalist Dayanışma adına Aziz Şah yoldaşımız konuşacak. İsmail Beşikçi, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Demir Çelik, Fikret Başkaya, Temel Demirer, Yorgos Katsanos, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Başkanı Güven Varoğlu, Şaban İba ve Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi Mahmut Konuk kongrenin diğer konuşmacıları arasında yer alıyorlar.

Ciddi fedakarlıklarla hazırlıkları devam eden kongreyle önümüzdeki dönemde gerek ülke gündeminde gerekse uluslararası gündemde daha çok yer kaplayacak olan Kıbrıs sorununa ilişkin perspektifler şimdiden ele alınmış olacak.