Japonya’da anti-emperyalist buluşmaların 57.’si düzenlendi

ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombalarının yıldönümünde Japonya’da bir dizi önemli savaş karşıtı etkinlik düzenlendi. Japonya Devrimci Komünist Birliği (JDKB) ve Zengakuren (Japon Öğrencileri Özerk Birlikleri) tarafından 4 Ağustos’ta gerçekleştirilen toplantılarda anti-emperyalist mücadele öne çıktı. Bu yıl 57.’si düzenlenen Uluslararası Savaş Karşıtı Toplantıların ana sloganları arasında “ABD’nin İran’a askeri müdahalesine hayır!” ve “Japon emperyalizminin Hürmüz Boğazı’na askeri birlik göndermesini durduralım!” gibi iki önemli slogan da yer alıyordu. Toplantılar yedi ayrı şehirde gerçekleştirildi. Devrimci İşçi Partisi de etkinliği önemli bulduğunu ifade eden bir mesaj göndererek dayanışmasını ifade etti.  

Başkent Tokyo'da düzenlenen toplantının yanı sıra Okinava, Osaka, Sapporo, Nagoya, Kanazava ve Fukuoka şehirlerinde de etkinlikler düzenlendi. Tokyo'daki toplantı salonunun dışında Filistin, Güney Kore, Fransa, İngiltere, İtalya ve Arjantin’den mücadelelere ait fotoğraflar sergilendi. Salon etkinlikleri ile birlikte pek çok şehirde yürüyüş ve gösteriler düzenlendi. Bunların içinde kuşkusuz en öne çıkan Henoko’da yeni inşa edilmekte olan ABD üssüne karşı verilen mücadelenin bir parçası olarak 3 Ağustos’ta örgütlenen gösteriydi. Okinava’daki konferansın bir gün öncesinde yüzlerce işçi ve öğrenci inşaat girişindeki yolları kapatarak üsse araç giriş çıkışlarını engellediler. 2 Ağustos günü ise Tokyo’da, Diet adı verilen parlamento binasından Başbakanlık’a, oradan da ABD Büyükelçiliği’ne büyük bir yürüyüş gerçekleştirildi. İki gün sonraki konferansta Zengakuren temsilcisinin konuşması da bu eyleme değiniyor ve Japon gençlerini Anayasa değişikliğine, ABD-Japon askeri işbirliğinin sıkılaştırılmasına ve ABD emperyalizminin İran’a olası bir saldırısına karşı mücadeleye çağırıyordu. Anti-emperyalist ama aynı zamanda enternasyonalist duyguların hakim olduğu konferansların sonunda işçi sınıfının uluslararası marşı Enternasyonal de okundu.

Yakın zamanda Şinzo Abe’nin Liberal Demokrat Partisi ve meclisteki müttefikleri, seçimlerden galibiyetle ayrılmalarına rağmen, Japonya’nın askeri güç oluşturmaktan feragatine son veren ve “savaş ilan etme hakkını” savunan Anayasa değişikliğini parlamentodan geçirememişlerdi. JDKB ve Zengakuren bu değişiklik girişimlerine, İran’a karşı olası bir savaşın nükleer silahların tekrar kullanıldığı bir Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açması ihtimalini değerlendirerek karşı çıkarken, bir yandan da Avrupa, Amerika ve Asya’da faşizmin yükselişinin yarattığı tehlikelere dikkat çekmeye devam ediyor.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2019 tarihli 121. sayısında yayınlanmıştır.