İran’la da bozuşuyorlar!

Tayyip Erdoğan Seul’de Obama ile baş başa toplantı yapıp Suriye’nin defterini dürme planları yapıyor, arkasından İran’a gidiyor. Tabii, Suriye’nin baş müttefiki İran’ın cumhurbaşkanı Ahmedinejad da buna karşılık ne yapar? Hasta olur! Erdoğan havaalanında Ahmedinejad’ın yardımcısınca karşılanıyor. Randevu verilen ilk gün görüşme yok, Ahmadinejad hasta. Türkiye başbakanı ta Seul’den Tahran’a gelmiş, beyefendi evden çıkamıyor! İkinci günde “ce!” diye bir görünüyor, görüşme bitiyor. Sonradan mizah gibi bir açıklama yapılıyor. Meğer Ahmedinejad’ın hastalığı “tansiyon”muş! “Adamın kızgınlıktan tansiyonu çıkmış” mı desek, “bu tansiyon hastalık falan değil, bal gibi İran ile Türkiye arasındaki tansiyon” mu?Erdoğan da hâlâ bize yutturmaya çalışıyor, “dini lider Hamaney ile çok iyi anlaştık” falan.

Belli, çok anlaşmışsınız. Erdoğan döner dönmez, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi artı Almanya’dan oluşan ülkeler grubu ile İran arasında birkaç gün sonra İstanbul’da yapılması planlanan toplantının başka bir kente kaydırılması talebi geliyor İran’dan. Pekin veya Moskova da deniyor, daha tahkir niteliğinde Bağdat veya Şam dadeniyor. Hastalığın ne olduğu böylece iyice anlaşılıyor. İran-Türkiye ilişkileri yakında komaya girer!

Osmanlı tarihinde, “okullar olmasa maarifi ne güzel yönetirdim” sözüyle şöhretli Yedi-Sekiz Ahmet Paşa vardı. Ahmet Davutoğlu, gittikçe adaşına benziyor. “Komşularla sıfır sorun”politikasının geçerli kalması için bu gidişle tek çözüm kalacak: Türkiye’nin Ortadoğu’dan taşınması. Türkiye, Azerbaycan’dan sonra Irak ve Suriye ile de bozuşmuştu. Şimdi de İran! Bu gidişle beyefendi “Sıfır Ahmet Paşa” lakabını hak edecek! En iyisi Türkiye’yi ABD’nin komşusu olsun diye Pensilvanya’ya taşısınlar. Bakın “sıfır sorun” politikası nasıl güzel uygulanıyor!