İnsani yardım değil, emperyalizmin Truva atı!

Venezuela insani yardım karikatür

 “Truva atı” bir savaş hilesi olarak bugün bizim yaşadığımız toprakların tarihe bir armağanı oldu. Biçimler farklılaşabilir ama Truva atını hâlâ çeşitli coğrafyalarda görmek mümkün. Bir oldu bitti ile kendini Venezuela devlet başkanı ilan eden Guaidó, 23-24 Şubat haftasonunda seçilmiş başkan Maduro’yu devirebilmek için senaryosunu, ABD başkanı Trump’ın adamlarının yazdığı bir Truva atı oyununda, baş oyuncu oldu. ABD, halkı ekonomik bir krizin pençesinde kıvranan Venezuela’nın komşuları olan Kolombiya ve Brezilya’ya yardım malzemesi yolladı. Maduro, bunun Venezuela halkını içeriden fethetmek için bir oyun olduğunu, ayrıca kamyonlarda silah taşınması olasılığını öne sürerek sözde “yardım”ı kabul etmeyeceğini açıkladı. Guaidó’ya göre, 23 Şubat günü, bir milyon insan sınırda toplanıp yardım malzemesini Maduro’nun askerlerine de meydan okuyarak Venezuela yurttaşlarına dağıtacaktı.

Darbeciler halktan yüz bulamadı

Sınır, Guaidó’nun tabanının bulunduğu Karakas’tan 1.100 kilometre. Karnı tok ve yanakları tombul Guaidó taraftarları gıda yardımı için bu kadar yol gider mi? 22 Şubat akşamı şöhretlerin sahneye çıktığı bir konser bile bunları yerinden kıpırdatamayacaktı. Sonuç, 23’ünde kimse paket almaya gelmedi. Yerelin sağcılarının büyük kitlesi bile konsere katıldıktan sonra pek az yardımcı oldu ama senaryo bütünüyle iflas etti.

Yardımın değil, işgalin rotası

Yine de darbecilerin fanatik taraftarları meşru hükümetin silahlı güçlerinin sabrını denemeyi ve küçük çaplı bir meydan savaşı yaşanmasını sağlamış oldu. Gerisinde ölüler bırakan bu çatışma, gelecekte yaşanacak bir iç savaşın ilk taşlarını döşemiş olabilir. Tabii, gıda yardımı meydan savaşı kendisi için başarısız geçince, ABD’yi müdahaleye çağıran bir açıklama yaptı. Bugün Brezilya sınırındaki Pacariama, Kolombiya sınırındaki Cucuta ve Hollanda emperyalizminin uç beyliği Curaçao, yardımın değil, emperyalist müdahalenin izleyeceği rotayı göstermektedir. Yabancı bir gücü, tarih boyunca Latin Amerika’ya musallat olmuş bir devleti, kendi ülkesini işgal etmeye çağırıyor. İşte ABD’nin elindeki insan malzemesi bu!

Guaido’nun darbe gezisi

Darbeci Guaidó, işgal lobisi yapmak için Kolombiya’da Arjantin, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay ve Peru'nun (daha önce Lima grubunda dâhil olan Meksika, darbe girişimini eleştirdiği için toplantılara katılmıyor) dışişleri bakanları ile Lima grubu toplantısına katıldı. Toplantının gayri resmi başkanlığını ise Amerikan Başkan Yardımcısı Michael Pence yaptı. Toplantıda Maduro’nun istifa etmesi istendi. Darbeci Guaidó daha sonra Brezilya’nın faşist başkanı Bolsonaro’yla bizzat görüşmek için Brezilya’ya uçtu. Tüm bunlar olurken ABD, Birleşmiş Milletler nezdinde de Venezuela’nın etrafındaki çemberi daraltmak için uğraşıyor.

Emperyalizme karşı Venezuela’yı savunmak için!

Emperyalizm kuşatmayı sıkılaştırdıkça, Venezuela ile dayanışmayı da arttırmak gerekiyor. Özellikle bunda Latin Amerika emekçi halklarının Amerikan işbirlikçisi sermaye iktidarlarına karşı mücadelesi önemli bir rol oynayacak. Türkiye’de de anti-emperyalist mücadeleyi yükseltmek önemli bir görev olarak karşımızda duruyor. Erdoğan ve hükümeti Venezuela’yı sözde destekliyormuş gibi gözükürken eylemleriyle emperyalizmin yanında durmaya devam ediyor. Dolayısıyla Venezuela’ya verilecek en büyük desteklerden biri Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve emperyalist üslerin kapatılması için mücadeleyi yükseltmek olacaktır.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2019 tarihli 114. sayısında yayınlanmıştır.