Golan Tepeleri’nde 52 yıldır süren işgalin meşrulaştırılmasına hayır! Siyonist İsrail ile ilişkiler kesilsin!

golan

ABD Başkanı Donald Trump 1967 yılından beri Siyonist İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıyacaklarını açıkladı. Trump sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “52 yıl sonra, ABD’nin İsrail Devleti ve bölgesel istikrar için kritik öneme sahip stratejik ve güvenlik açısından önem taşıyan Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi.” dedi.

Siyonist oluşum 1967 yılında 6 Gün Savaşı’nda Filistin’in henüz işgal edememiş olduğu topraklarıyla birlikte Suriye sınırları içerisinde bulunan Golan Tepelerini de işgal etti, 1981 yılında ise ilhak kararını açıkladı. Golan Tepeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 242 ve 338 no.lu kararlarında “işgal altındaki Suriye toprakları” olarak tanımlanmaktadır. 52 yıldır bu bölgenin işgal altında tutulması, Golan Tepeleri’nde işgal devletinin egemenliğini tanımak meşru olmadığı gibi uluslararası hukuka aykırıdır!

Trump’ın sözleri ve ABD’nin olası kararı Siyonist işgali meşrulaştırmaz

Lübnan ve Ürdün’e de sınırı bulunan Golan Tepelerinin stratejik ve güvenlik açısından önem teşkil ettiği doğrudur. Ama söz konusu güvenlik, bölge halklarının güvenliği değil, ABD emperyalizminin ve Siyonist işgal devletinin güvenliğidir! Nitekim işgal devletinin başbakanı Netanyahu’nun sosyal medya üzerinden duyurduğu sevinç ve teşekkür açıklamasında söyledikleri, bu dediklerimizi doğrular nitelikte. Netanyahu yaptığı paylaşımda: "İran'ın Suriye'yi İsrail'i ortadan kaldırmak için bir platform olarak kullanmaya çalıştığı bir zamanda, Başkan Trump, İsrail'in Golan Tepeleri'nin egemenliğini cesaretle kabul ediyor. Teşekkürler Başkan Trump!" dedi.

Siyonist İsrail bu toprakları özellikle Şam’a olan yakınlığı (ve bir ölçüde de işgal devletinin su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılaması) dolayısıyla elinde tutmak istemektedir, ABD emperyalizmi de Ortadoğu’daki bekçi köpeğinden desteğini esirgememektedir. Trump’ın bölgesel istikrar ve güvenlik palavralarının aksine Golan Tepeleri Siyonist İsrail’in elinde bulunduğu müddetçe bölge halkları için İsrail daha büyük bir güvenlik tehdidi olmaya devam edecektir! Golan Tepeleri’ni Suriye’ye ve İran’a karşı bir tehdit unsuru olarak kullanacaktır, olası bir savaşta coğrafi konumunun oluşturduğu avantajdan faydalanmaktan geri durmayacaktır. Golan Tepeleri’nde İsrail’in varlığı hem bütünüyle gayri-meşrudur, hem de bölge halklarının zararınadır. ABD emperyalizminin tanıyacağı egemenliğin, bölge halkları nezdinde hükmü olmayacaktır!

Erdoğan’ın söylediği ile yaptığı yine birbirini tutmuyor

Recep Tayyip Erdoğan bu açıklamanın üzerine İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı’ndaki konuşmasında, "ABD Başkanı'nın talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin eşiğine getirdi. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz." dedi. Daha sonra Konya’da bir mitingde Trump’ın tarih bilincini yenilemesi gerektiğini söyleyerek Golan Tepeleri ile alakalı BM kararlarını hatırlattı.

Biz de daha yakın tarihe ilişkin hafızamızı tazelemekte fayda görüyoruz. Golan kararı, ABD emperyalizminin işgal devleti lehine uluslararası hukuku ayaklar altına almasının ilk örneği değil. Trump öncülüğünde ABD, 2017’de Filistin’in tarihi başkenti Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımıştı. Erdoğan o zaman da İİT’yi toplayarak İsrail’i eleştirmişti. Sonra ne oldu? Hiçbir somut adım atılmadı! AKP 2017’den bu yana Siyonist İsrail ile diplomatik, askeri, ekonomik, kültürel, akademik tek bir ilişkiyi kesmedi. İsrail ile imzalanan hiçbiri anlaşmayı iptal etmedi, normalleşmeden geri dönmedi, Siyonist elçiyi kovmadı. ABD emperyalizmine karşı bu tarihi, utanç verici karar karşısında en ufak somut yaptırım uygulamadı, NATO ve ABD ile sıkı bağlarını sürdürdü.

NATO’dan çıkın! İncirlik’i kapatın!

İsrail’le ilişkileri kesin, normalleşmeye son verin, Siyonist elçiyi kovun!

İsrail ile ilişkiler, ABD ve NATO’yla bağlar sürerken, hamasi nutukların bir kıymeti olamaz. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına izin vermeyecekseniz, Siyonist İsrail ile diplomatik, askeri, ekonomik, kültürel, akademik ilişkilerin hepsini kesin! Normalleşme anlaşmasını feshedin, Siyonist elçiyi kovun! Yetmez, işgal devletinin koruyucusu ABD emperyalizmine karşı somut adımlar atın. En başta NATO’dan çıkın, İncirlik ile başlayarak emperyalist üsleri kapatın!