Fransa’da demiryolu işçileri mücadele için bilekleri sıvıyor

Fransa’da demiryolu işçileri mücadele için bilekleri sıvıyor

Su uyur, düşman uyumaz diye boşuna söylenmemiş. Yaz aylarında, Fransız siyasetinin ağırlıklı kısmı tatil rehavetini yaşarken, Fransız patronları yeni bir saldırıyı adım adım örüyordu. Macron hükümeti, Temmuz ortasından itibaren netleşmeye başlayan yeni yasa tasarısıyla, Fransız TÜSİAD’ı MEDEF’in istekleri doğrultusunda bir mezarda emeklilik yasasını gündeme getirdi. Dahası, 2018 baharındaki büyük mücadelelere rağmen kabul edilen demiryollarının özelleştirilmesi projesinde de yaz tatilinin bitimiyle yeni adımlar atılmış, en merkezi metro ve tren hatlarında dahi kapanan gişeler ve işten atılan demiryolu işçileri sebebiyle devasa kuyruklar oluşmaya başlamış durumda.

Bu durumu Fransız sendika konfederasyonları, ilk aşamada görev savarcasına bir tepki ile karşıladı. Ülkenin en büyük sendika konfederasyonu olan CFDT, emeklilik yasasını başlangıçta eleştirse de, ufak bir değişiklik sonrası “biz tatmin olduk” minvalinde bir pozisyona geçti. Daha mücadeleci bir hatta olan CGT ve FO ise güçlerinin çok altında olduğu aşikâr eylemlerle ilk tepkilerini gösterdiler. Ne var ki, özellikle demiryollarında tabandan gelen bir mücadele isteği kendini gösteriyor. Belli başlı şehirler arası hatların yanı sıra, özellikle ülkenin başkenti Paris’te şehir içi metro hatlarında gerçekleştirilen çeşitli yerel eylemler ve 24 Eylül’de şehir genelinde bir günlük grevle, demiryolu işçileri bütün şehir ulaşımını durdurma güçlerini sergiledi.

Bu ilk hamlelerin ardından, özellikle demiryolu sendikaları, 2018 baharının ardından bir başka uzun soluklu mücadelenin bizi beklediğini gösteren açıklamalar yapmaya başladılar. Ülkenin en önemli demiryolu ve metro işçileri sendikaları, o zamana kadar talepleri karşılanmazsa 5 Aralık tarihinden itibaren süresiz greve başlayacaklarını açıkladı. Şimdilik, diğer sendika ve sendika konfederasyonlarının ne yapacağı bilinmiyor. Fakat her halükârda, yeniden sokağa inmek için ilk adımları atan Sarı Yelekliler ve Fransa’nın mücadelede büyük tecrübelere sahip demiryolu işçilerinin güçleri birleştirilebilirse son yıllarda süren mücadelelerin ardından MEDEF’e ve zenginlerin Cumhurbaşkanı Macron’a ilk gerçek yenilgilerinin tattırılması işten bile değil.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2019 tarihli 121. sayısında yayınlanmıştır.