Erovizyon 2019’un kaybedeni Siyonist İsrail oldu!

Eurovizyon 2019’un kaybedeni Siyonist İsrail oldu!

2019 Erovizyon şarkı yarışması 14-18 Mayıs tarihlerinde BDS (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar) hareketinin ve dünyanın dört bir yanından Filistin dostlarının boykot çağrılarına rağmen Siyonist İsrail’in başkenti Tel Aviv’de yapıldı. Daha doğru biçimde ifade etmek gerekirse: Siyonistlerin işgal ettiği Filistin’in sahil kenti Yafa’nın üzerine kurulan işgal devletinin başkentinde… İki milyon Filistinlinin yıllardır ağır bir abluka altında, korkunç koşullarda yaşadığı, yarışmadan sadece günler önce işgal kuvvetlerinin bombalar yağdırdığı, barışçıl eylemlere saldırarak Filistinlileri katlettiği Gazze Şeridi’nden çok uzakta değil. Şarkı yarışmasının düzenlendiği Tel Aviv Kongre Merkezi isimli yer de aslında sakinleri Siyonistler tarafından topraklarından kopartılmış Şeyh Muvannis köyünün yıkıntıları üzerinde duruyor. Yarışmayı izlemeye gelenler için kurulan Erovizyon köyü, Siyonistler tarafından yakıp yıkılan Manşiya’nın üzerine inşa edildi.

Filistinli sanatçıların yanı sıra Ken Loach, Roger Waters gibi isimlerin de aralarında bulunduğu dünyanın farklı ülkelerinden sanatçılar yarışmanın finalistlerini işgal devletinin kurduğu sahneye çıkmamaya, izleyici olarak gelecekleri de Siyonist İsrail’in kendini uluslararası alanda meşrulaştırmasına, sanatı kullanarak suçlarını aklamasına alet olmamaya çağırarak boykota destek vermeye davet etti. İsrail vatandaşı 27 sanatçı da “Filistinli sanatçılar sessizliğe boğulur, insanlıkları yadsınır ve şiddete uğrarken, sanatçılar olarak sessiz kalamayız.” diyerek Filistinli sanatçılara destek verdiler. Yalnızca İsrail’in politikalarını eleştirdikleri için değil, bu sözde devletin varlığının işgale dayandığını da söyleyerek yaptılar bu çağrıyı! 

Siyonist işgal devleti uluslararası alanda prestijini arttırmak, işgali meşrulaştırmak, işlediği insanlık suçlarını aklamak için kültür sanat politikalarına çok önem veriyor. Erovizyon da bunun bir örneğiydi. Yapılan tüm hazırlıklara rağmen boykot çağrıları ve yarışma sırasındaki protestolar dünya gündemine oturdu, olanca şatafatın arasında işgalin çirkin gerçekliğini gözler önüne sermeyi başardı.

Yarışmanın finalistlerinden Hatari isimli İzlandalı müzik grubu, puanlama sırasında isimleri okunduğunda Filistin bayrakları açtı. Grup üyelerinin sosyal medyada paylaştığı videoda alandaki görevlilerin telaşla grubun yanına gelip, Filistin bayraklarını ellerinden alma çabası görünüyor. Daha önce kültürel boykot çağrılarına destek veren, hatta Erovizyon’un Siyonist İsrail’de düzenlenmesi aleyhinde bir imza kampanyasına katılan grubun gerçekleştirdiği protesto Siyonist işgali dünya gündemine taşıdı.

Erovizyon sırasında gerçekleşen bir başka politik eylem daha vardı. Dünyaca ünlü şarkıcı Madonna boykot çağrılarına olumsuz yanıt vererek Erovizyon 2019’da sahne aldı. İşgal devletinin sahnesine çıkmaması yönündeki çağrılara “barış” mesajını yaymaktan vazgeçmeyeceğini söyleyerek yanıt veren Madonna’nın performansı sırasında dansçılarından bazıları Filistin bayraklı ve gaz maskeli kostümler giymişti. Performansın bir aşamasında Filistin bayrağı taşıyan dansçılardan biri Siyonist devletin bayrağını taşıyan bir dansçıyla sarılarak, Madonna’nın bahsettiği “barış” mesajını yaydı. Ne var bunda diyebilirsiniz. Ancak Filistin halkının bayrağı, yüz yılı aşkın süredir onu yok etmeye çalışan Siyonistlerin sözde devletinin bayrağıyla yan yana gelemez. Toprakları işgal edilen, katledilen, zulümlerden geçirilen Filistin halkının, işgalcisiyle barışmasını istemek gerçekçi değildir, en başta da Filistin davasına zarar verir. İsrail bir kanser hücresi gibi sürekli yayılan işgalci ve gayri-meşru bir oluşumdur: değil onun elinden en büyük zulmü gören Filistin halkı, dünya üzerindeki hiçbir halk İsrail ile “barış”mamalıdır!   

Siyonist İsrail’in işgalin üzerini renkli, şatafatlı bir şarkı yarışmasıyla kapatma çabası büyük oranda başarısız olmuştur. Yarışma ne beklediği kadar turist ve gazeteci çekebilmiştir, ne de yarışma sırasında Filistin halkının İsrail elinden gördüğü zulüm unutulmuştur. Filistinle dayanışma eylemleri günler sonra hala dünya gündemindedir. Ancak unutmamalıyız ki en etkili dayanışma yöntemi Siyonist işgal devletini askeri, politik, ekonomik alanlarda olduğu gibi kültürel alanlarda da boykot etmektir! Siyonist İsrail’e gerçek bir bedel ödetmenin, Filistin halkıyla anlamlı bir dayanışma eylemi gerçekleştirmenin tek yolu boykottur.