Emperyalizmin kalbinde 49 bin metal işçisi greve çıktı!

Emperyalizmin kalbi Amerika Birleşik Devletleri’nde işçi sınıfı çok kitlesel ve önemli bir mücadeleye girişti. General Motors (GM) isimli, dünyanın dördüncü en büyük otomobil şirketinde, 49 bin işçi şalteri indirdi, greve gitti.

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası'nda (UAW) örgütlü işçiler GM ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşamadı ve daha iyi ücretler, sağlık hizmeti ve iş güvenliği haklarını mücadele yoluyla almaya karar verdi. 15 Eylül Pazar günü saatler gece yarısını gösterdiğinde işçiler sloganlarla fabrikalarından çıkarak grevi başlattı. İkinci haftasını tamamlamaya yaklaşan grev sonucunda GM'nin dokuz eyalette araba ve kamyon üreten 31 fabrikasında üretim durdu. Ülkenin gündemine oturan grev, işçi sınıfının farklı kesimlerinin, emekçi halkın yoğun desteğini alıyor. Bunun güzel bir örneği olarak uzun yol kamyon işçilerinin sendikası “Teamster” GM greviyle dayanışma açıklaması yaparak grev süresince şirketin araçlarını taşımayacaklarını söyledi.

Grev daha şimdiden şirketin Kanada ve Meksika’daki fabrikalarını etkilemiş durumda. Grevin sürmesi halinde parça yetersizliği dolayısıyla bu ülkelerdeki fabrikalarda da üretim duracak. Haliyle grev, hükümeti de, patronları da ilk günlerinden itibaren epey korkutmuşa benziyor. Patronlar grevci işçilere karşı polisi devreye sokarken, Donald Trump, şahsi Twitter hesabından grevci işçilere ve şirkete seslenerek “İşte General Motors ve United Auto Workers ile yine başlıyoruz. Bir araya gelin ve bir anlaşma yapın!” dedi. Attığı tweetlerle siyasi rakiplerine ve başka ülke liderlerine hakaret etmesiyle meşhur Trump’ın, işçilere hitap ederken saygıda kusur etmemesi de korkunun bir ifadesi olabilir ancak!

GM grevinin bir grev dalgasının parçası olduğunu söyleyebiliriz. GM işçileri şalteri indirmeden önce, geçen sene Batı Virginia’da öğretmenler kazanımla sonuçlanan bir greve çıkmıştı. Öğretmenleri turizm işçileri, market işçileri izlemişti. Bu grevin sonucu da Ford ve Fiat-Chrysler işçilerinin patronlarla pazarlıklarında belirleyici olacak. GM grevi şimdiden bu iki dev otomotiv tekelinin işçilerini etkilemiş, mücadeleye yaklaştırmış durumda. Grev dalgası metal işçileriyle sınırlı da değil. Nitekim grev daha ilk haftasını doldurmamışken, Kaiser Permanente adlı şirkette çalışan sağlık işçileri ülke çapında grev kararı aldı.

Bu yazının yazıldığı sırada patronlar ve sendika temsilcileri arasında pazarlıklar gece saatlerine sarkacak kadar hararetli bir şekilde devam ediyor. Patronlar bir an önce grev bitsin diye kısmi tavizler vermeye, sendika bürokrasisi de meseleyi böyle kapatmaya hazır olabilir. Ancak unutmayalım ki 2016’dan beri yolsuzluk iddialarıyla anılan, işçilerin güvenini kaybeden UAW bürokrasisini grev kararı almaya zorlayan işçilerin öfkesiydi. Bu öfkeyi mücadeleye katan, üretimden gelen gücünü kullanan General Motors işçileri canavarın kalbinde, emperyalist ABD'de hem işçi sınıfının hem de Donald Trump’ın kitlesinin önemli bir kısmını oluşturan sanayi işçilerinin uyanışının işaretlerinden biri. Üstelik bu uyanış General Motors’la sınırlı kalmayacağının, yayılacağının sinyallerini de vermiştir!

27 Eylül 2019

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2019 tarihli 121. sayısında yayınlanmıştır.