EEK ve Andarsya'dan seçim ittifakı

Devrimci İşçi Partisi'nin Yunanistan'daki kardeş partisi EEK, 20 Eylül'de yapılacak baskın seçimlere, her zaman yoldaşça ilişkilere sahip olduğu Andarsya (İktidarın Devrilmesi Yolunda Anti-Kapitalist Sol İşbirliği)  ile bir seçim ittifakı kurarak giriyor. Andarsya, içinde 20'den fazla örgütün yer aldığı, Yunanistan'ın üçüncü büyük ve devrimci bir pozisyona en yakın sol ittifakı.  Andarsya ve EEK, bu siyasi işbirliğini, işçi sınıfının, geleceksizliğe mahkûm edilen gençlerin, yoksulların, geniş işsiz kitlelerinin, sosyal, ekonomik ve siyasi taleplerinin ışığında, bazı temel programatik noktalar üzerinden gerçekleştiriyor. Kapitalizme, emperyalizme, milliyetçiliğe, ırkçılığa ve faşizme karşı, ortak bir sol cepheyi önüne koyuyor.

EEK ve Andarsya ittifakı, bankaların ve büyük işletmelerinin karşılıksız olarak işçi denetiminde kamulaştırılmasını, borçların reddi ve ödenmesinin durdurulmasını,  AB'den kopuş ve çıkışla birlikte Avrupa işçi sınıfının, anti-kapitalist, anti-emperyalist ve enternasyonalist temellerde sosyalist bir düzende birliğinin sağlanması yönünde bir programı savunuyor.

Yunan emekçi halkı, 5 Temmuz referandumunda yüzde 62 gibi ezici bir çoğunlukla hayır demiş, ardından Çipras'ın ihaneti gelmişti. Bu ihanet, geniş emekçi kitleler için Syriza'nın bir alternatif olmadığının çok kısa sürede tescillenmesi anlamına geliyordu. EEK ve Andarsya'nın seçim ittifakı ise, kitlelerin referandumda ve meydanlarda krizin bedelini ödememek için ileri sürdüğü taleplere, kemer sıkma paketlerine karşı yükselttiği mücadeleye sahip çıkıyor.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2015 tarihli 71. sayısında yayınlanmıştır.