EEK: Dünya devrimi için mücadele ile geçen 50 yıl

Devrimci İşçi Partisi’nin Yunanistan’daki kardeş partisi, Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluş Koordinasyonu’nun (DEYK-CRFI) Yunanistan seksiyonu EEK (Devrimci İşçi Partisi), geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 50. yılını, düzenlediği bir toplantı ile kutladı. Parti militanlarının ve dostlarının katıldığı toplantının başında EEK ve onun öncülü EDE’nin (Enternasyonalist İşçi Birliği) 50 yıllık mücadelesinden görüntüler ve fotoğraflarla hazırlanan bir gösterim yapıldı. Ayrıca bu dönem boyunca yayınlanan dergi, gazete, bildiri, broşür, afiş arşivinin gösterildiği başka bir film daha yayınlandı.

EEK tarihinin anlatıldığı iki kısa filmin ardından, altı konuşmacı 1965 yılı Temmuz olaylarından itibaren yaşanan işçi mücadeleleri, Yunanistan’da cuntaya karşı direniş, 1973 Politeknik ayaklanması, askeri diktatörlük sona erdikten sonra yaşanan işçi mücadeleleri, sağcı hükümetlere ve PASOK’a karşı verilen mücadeleler, Aralık 2008 isyanı, bugün ekonomik krize karşı verilen mücadele ve antifaşist mücadeleler içinde EEK’in nasıl yer aldığını anlatan konuşmalar yaptılar. Dünya devrimini programına yazmış bir parti olarak EEK’in mücadelesi, politikaları elbette Yunanistan’ın sınırlarına sığmıyor. Bu nedenle konuşmalarda ayrıca, Stalinist bürokrasiye karşı mücadele, Filistin özgürlük mücadelesinin savunusu, ulusal kurtuluş mücadelelerine destek, 80li yıllarda Avrupa çapında gerçekleştirilen mücadeleler ve kapitalist küreselleşmeye karşı uluslararası eylemlerde EEK’in pozisyonu anlatıldı. Ama daha da önemlisi tüm mücadele tarihi boyunca devrimci bir işçi enternasyonalinin, Dördüncü Enternasyonal’in yeniden kuruluşu için mücadele ettiği vurgulandı.

50 yılının her gününü kapitalizme, emperyalizme, Siyonizme, cuntaya, ırkçılığa, faşizme karşı mücadele ile geçirmiş olmanın onurunu yaşadığı o gün, DEYK üyesi kardeş partileri de mesajları ile EEK’in yanındaydı.

Yaşasın sosyalist dünya devrimi!

Yaşasın Dördüncü Enternasyonal!