Brexit gerçekleşiyor, Britanya büyük depremlere yelken açıyor

Brexit gerçekleşiyor, Britanya büyük depremlere yelken açıyor

Dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Britanya’da seçimleri Brexit yanlısı Muhafazakâr başbakan Boris Johnson’ın kazanması, bu ülkede, Avrupa’da, hatta dünyada büyük sarsıntılar yaşanması ihtimalini arttırıyor.

  • Brexit yasa tasarısı Britanya parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda 231’e karşı 330 oyla kabul edildi. Bundan sonraki süreçte bir değişiklik olmazsa Ocak sonuna kadar tamamlanacak. Bu durumda Britanya Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılabilir. Bu, hem Britanya’da hem de AB çapında derin bir ekonomik krize yol açabilir.
  • AB’den ayrılmayı muhtemelen bir ABD-Britanya serbest ticaret anlaşması izleyecek. Bu, Britanya işçi sınıfının bir dizi kazanımına ağır bir darbe vurabilir.
  • Brexit hem dünya pazarının genel olarak bölünmesi hem de AB’den kopma yönünde merkezkaç güçlerin kuvvetlenmesi yönünde süreçleri tetikleyebilir.
  • İskoçya, Birleşik Krallık’tan ayrılma referandumuna hazırlanıyor. Kuzey İrlanda bile AB ile kazandığı ekonomik canlanmayı terk etmek istemeyebilir. Birleşik Krallığın bu halkların referanduma gitmesine izin vermeme yolunda İspanya’nın Katalonya deneyiminden esinlenmesi halinde büyük çatışmalar çıkacaktır.

Trump, Boris Johnson, ırkçı Nigel Farage ellerini oğuşturuyor ama başlarına büyük dert aldılar.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ocak 2020 tarihli 124. sayısında yayınlanmıştır.