Azerbaycan'da 1 Mayıs tutuklamaları

Azerbaycan'da Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yasaklanan 1 Mayıs kutlamasına polis saldırdı. Bakü'de Fevvarler meydanında toplanan 40 kişilik gruba saldırısı polis, sosyalistleri darp ederek göz altına aldı.

Bakü'de toplanan sosyalistler, 1 Mayıs ile ilgili sloganlar attılar, marşlar söylediler. Polis ise izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle kitleyi dağıttı. 7 kişi göz altına alındı. Bir muhabirle birlikte göz altına alınanlardan iki kişi yaşı küçük olduğu için serbest bırakıldı. Geriye kalanlar ise mahkemeye sevk edildi. 2 Mayıs'ta görülen mahkemede Aqşin Musatafayev ve Taleh Rzaxanov 15 gün, Sənan Güləhmədov 10 gün hapis cezasına çarptırılırken Ümid Alişov ise 180 saat zorunlu kamu işi ile cezalandırıldı. Mahkemede yargılanan sosyalistler, 1 Mayıs'ı ve eylemlerini savundular.

Çoğunluğu gençlerden oluşan sosyalistler göz altına alınırken, polis tarafından darp edildiler ve hakarete maruz kaldılar. Bizler Azerbaycanlı işçi ve emekçilerle, sosyalistlerle dayanışmayı enternasyonalist bir görev biliyoruz. Türkiye'den Azerbaycan'a burjuva devletleri, 1 Mayıs'ı ve 1 Mayıs alanlarını yasaklayadursun mücadele her daim sürecek. Rosa Luxemburg'un "1 Mayıs'ın kökenleri nelerdir" yazısında vurgulandığı gibi sadece bugün değil her yıl 1 Mayıs kavgasında vazgeçmeyeceğiz: "Ve daha güzel günler geldiğinde, dünya işçi sınıfı kurtuluşunu kazandığında, insanlık muhtemelen, zorlu mücadelelerin ve ödenen bedellerin anısına 1 Mayıs’ı yine kutlayacaktır."

Bakü'de 1 Mayıs tutsakları serbest bırakılsın!

Yaşasın 1 Mayıs!

Azerbaycan'da 1 Mayıs videosuna buradan ulaşabilirsiniz.