Arjantin: 20 bini aşkın işçi devrimci Marksizm bayrağı altında

Arjantin’de işçi sınıfı devrimci Marksizm bayrağı altında safa geliyor. 19 Kasım Cumartesi günü, başkent Buenos Aires yakınında bir stadyumda toplanan çoğu işçi 20 bin mücadeleci insan, son bir yıldır Arjantin’in başında olan Mauricio Macri yönetiminin kemer sıkma programına meydan okudu. İşçi sınıfının bu gövde gösterisini örgütleyen, üç Trotskist örgütün kurduğu bir cephe olan FİT’ti.

FİT, yani Solun ve İşçilerin Cephesi, başını kardeş partimiz Partido Obrero’nun (PO, İşçi Partisi) çektiği Arjantinli üç devrimci Marksist örgüt tarafından 2011 yılında kurulmuş ve hızla işçi sınıfının bağımsız alternatifini Peronistler ve Liberallerin ardından Arjantin siyasetinin üçüncü büyük aktörü haline getirmişti. 2011 seçimlerinde bir milyon iki yüz binden fazla oy alarak parlamento üç temsilci sokmuş, bunlara bir dördüncüsünü de 2015 seçimlerinde eklemişti. Bu dört vekilin üç tanesini kardeş partimiz olan Partido Obrero’nun militanları oluşturmaktadır.

Fakat FİT yalnızca bir seçim ittifakı değil. Bilakis, patronlara ve sendikal bürokrasiye karşı işçi sınıfının mücadelesini havzalarda büyütmek için kurulan FİT, bu alanda da büyük başarılar elde etti. Geçtiğimiz sene Nisan ayında, ülkenin en önemli sendikalarından biri olan lastik işçileri sendikası SUTNA seçimlerini, yıllardır sendikayı yöneten Peronist bürokrasinin listesini yenen FİT liderliğindeki sınıf mücadeleci liste kazanmış ve sendikanın liderliğini Partido Obrero militanı, yoldaşımız Alejandro Crespo üstlenmişti.

Bunun yanı sıra işçi sınıfının her sektörü içinde önemli mevziler edinen FİT, patronlar için öylesi bir korkulu rüya haline geldi ki, şu anda Arjantin cumhurbaşkanı olan liberal Mauricio Macri, henüz cumhurbaşkanlığı adayı iken, ülkenin en büyük sendika konfederasyonu olan CGT’nin Peronist, yani milliyetçi ve sözde işçi dostu liderliğine “Trotskistleri durdurmanıza yardım edeceğim” diyordu. Tüm seçim döneminde birbirine en ağır sözlerle saldıran burjuvazinin bu iki kolu, işçi sınıfının ve onun devrimci öncüsünün gürleşen ayak seslerini duyar duymaz korkuyla nasıl da hemen omuz omuza veriyorlar!

19 Kasım Cumartesi günü, FİT, patronların ve onların siyasi temsilcilerinin korkmakta ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in Atlanta stadında, tüm FİT bileşenlerinin katılacağı bir etkinlik yapılması kararlaştırılmıştı. Her ne kadar etkinliğin çok kitlesel olacağı ve binlerce işçinin katılacağı zaten öngörülüyor olsa da, yirmi bini aşan katılımcı ile coşku tüm beklentilerin üstüne çıktı. Arjantin’in en güneydeki uzak “Tierra de Fuego” bölgesinden gelen petrol işçilerinden, Buenos Aires metrosunun işçi delegelerine, Alejandro Crespo önderliğinde yürüyen lastik işçilerinden, 2001 isyanı ile tüm dünyanın tanıdığı ünlü “Piqueteros”a ve işgal edilmiş fabrikaların temsilcilerine kadar on binlerce işçi önce devasa kortejlerle Buenos Aires’ten geçti sonra da Atlanta stadını doldurdu.

Bu etkinliğin gösterdiği bir diğer gelişme ise, düşmana korku veren FİT’in dost güçler arasında da nasıl bir çekim merkezi haline geldiğiydi.“Organizacion Politica Nueva Hombre” (Yeni İnsan Siyasi Örgütü) “Izquierda Rivolucionaria” (Devrimci Sol) gibi devrimci örgütlerin de yayınlarında FİT’in işçi sınıfının bağımsız alternatifi olarak önemine vurgu yapıp, etkinlikte de hazır bulunması bunun en önemli kanıtıydı. Bunun yanı sıra FİT bileşeni olmayan birçok sınıf mücadeleci sendikacı da etkinliğe katılım gösterdi.

Yirmi bini aşkın kişinin katıldığı etkinlikte kısa süre önce bir trafik kazasında hayatını kaybeden Partido Obrero militanı Franco Martinez de anıldı. 2010 yılında, Peronist sendika ağalarının adamlarınca vurularak katledilen Partido Obrero militanı Mariano Ferreyra’nın resminin bulunduğu devasa bir pankart açılırken, birçok konuşmacı da konuşmaları sırasında yoldaşımızı andı. FİT’li öncü metro, lastik ve demiryolu işçilerinin yanı sıra FİT bileşeni örgütlerin temsilcilerinin söz aldığı etkinlikte çeşitli uluslararası destek mesajları okundu. Türkiye’den DİP’in mesajı coşkulu alkışlarla karşılanırken etkinlik FİT’li sanatçılar korosunun konserinin ardından son buldu.

Bu etkinlik, çok güçlü bir devin, Arjantin işçi sınıfının ellerini toprağa basıp doğrulmakta olduğunu gösteriyor. Bu Arjantin işçi sınıfıdır ki 1969’da Cordobazo olarak bilinen isyanda kendine “Arjantin devrimi” adını vermiş bir darbeyi belini doğrultamaz hale getirmiş, 2001 “Argentinazo” isyanında bir haftada dört cumhurbaşkanı devirmiştir. Şimdi bu dev, devrimci önderliğini de bularak bir kez daha tarih sahnesine çıkıyor.