Rojava ateş altında

Rojava’da (Suriye Kürdistanı) PYD'nin silahlı gücü YPG (Halk Savunma Birlikleri) ile Türkiye destekli çeteler arasında çatışmalar yeniden başladı. 16 Ocak'tan beri Haseki bölgesindeki Sêrêkaniye (Res'ul Ayn) merkezli çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalar, 2012 Temmuz’unda Rojava’nın tüm kentlerini ele geçiren ve demokratik özerkliği ilan eden PYD ile Özgür Suriye Ordusu ve El Nusra Cephesi’ne bağlı çeteler arasında. PYD’ye saldıran çeteleri Türkiye hükümeti açıkça destekliyor. Sêrêkaniye’nin bir kilometre yakınındaki Ceylanpınar’da mevzilenen bu gruplar, sınırı geçerek Sêrêkaniye’ye saldırıyorlar. AKP, çetelere silah ve mühimmat desteği veriyor. Son çatışmalarda çetelerin zırhlı araç kullandığı bildiriliyor.

Çatışmalarda yaralanan çetecilerin Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne ambulanslarla taşındığı ve tedavi gördüğü artık sır değil. Bu çatışmalar sonucu aralarında YPG komutanı Serhad Qamişlo’nun da olduğu birçok PYD üyesi hayatını kaybetti. Çeteler Sêrêkaniye’de saldırırken, Halep’in Kürt mahallesi Şeyh-Maksud Esad güçleri tarafından bombalandı. Bu saldırılar, Türkiye ve Suriye arasında bir geçiş bölgesi olan Rojava’nın sadece Türkiye için değil, Esad açısından da hâlâ önemli olduğunun bir göstergesi.

Bölgede ortaya çıkan bir diğer önemli gelişme ise Suriye’nin Kerkük’ü olarak bilinen Rymelan bölgesinin PYD tarafından ele geçirilmiş olması. Suriye’de çıkarılan petrolün dörtte biri Rymelan’da bulunuyor. PYD ise Rymelan’da bir komite kurulduğunu ve komite aracılığıyla bölgenin yönetileceğini ilan etti.

 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Şubat 2013 tarihli 40. sayısında yayınlanmıştır.