DİP açıklaması: Savaş hükümeti AKP'ye karşı, Kobanê halkının yanında, genel greve, direnişe!

Eğitim-Sen iki gün (8 ve 9 Ekim), KESK ise bir gün (9 Ekim) genel grev çağrısı yapmış bulunuyor. AKP, Suriye ve Irak'ta izlediği mezhepçi ve fitneci politikaların ceremesini, Türk ve Kürt emekçilerine çektirmek isterken duvara toslamıştır. Kürt halkı, Kobani (Kobanê) ile dayanışmak, DAİŞ (IŞİD) çetelerine sokakta cevap vermek için ayağa kalkmıştır. Başta Kürt illeri olmak üzere, Türkiye’nin batısında da, Kürt illerinde de, Kürt halkı ve ve onlarla dayanışma gösterenlere yönelik devlet terörü uygulanmaktadır. Bu şiddet sonucu, iki günde yirmiye yakın kardeşimizi kaybetmiş bulunuyoruz. Katilleri bellidir. Katilleri, IŞİD ve Hüda-Par ismiyle örgütlenen Hizbullah çeteleri ve onun büyük abisi AKP'dir! Onlar, ezilen bir halkın mücadelesinde onurlarıyla toprağa düşerken AKP'nin iç savaş bakanı Efkan Ala, “şiddet misliyle karşılık bulur” diyerek saldıran grupları cesaretlendirmekte ve onları korumaktadır.

Kan ve mezhep ayrımcılığı ile beslenen AKP'nin Ortadoğu politikaları, içeride müzakere adı verilen ancak yıllardır, neyin tartışıldığı bile belli olmayan oyalama ve tasfiye amacını güden politikalarla birleşmiş durumdadır. Bu tabloda Türkiye işçi sınıfı ve Kürt halkının yararına zerre bir durum yoktur.

Şimdi, yapılması gereken, Rojava ve Suriye topraklarını işgal etmeyi tasarlayan, tampon bölge safsatasıyla savaş naraları atan, DAİŞ (IŞİD) çetelerini besleyen AKP hükümetine karşı mücadeleyi ileriye götürmektir. Kobani'de DAİŞ (IŞİD) çetelerine karşı amansız bir mücadele sürerken, Türk ve Kürt emekçileri, savaşın baş sorumlularından biri olan AKP'yi yerle bir etme mücadelesine girişmelidirler. Bu mücadele için iş bırakma önemli bir adımdır. KESK'in yanı sıra Türk-İş ve DİSK de AKP'nin savaş politikalarına ve IŞİD saldırılarına karşı genel grev kararı almalıdır.

DAİŞ (IŞİD) çeteleri Urfa Suruç’un burnu dibindeki Kobani’de katliam uygulamaya hazırlanıyor. Kobani halkı ise üç haftadır direniyor. Bu direnişe destek vermemiz gerekir. Bu destek ne emperyalist ABD’den gelebilir, ne de AKP’den. ABD Ortadoğu halklarını birbirine düşürerek yönetmek istiyor. Eğer Kobani halkını korumak isteseydi, kendi yandaşı Barzani’nin peşmergelerinin eli kolu bağlı durmasını nasıl açıklayacağız?

AKP ise IŞİD çetelerinin hamisidir.  Kobani'ye verilecek en büyük destek AKP'nin yıkılması için mücadele etmektir. Çözüm süreci adıyla süren oyalama ve tasfiye politikaları tıkanmıştır. Katil AKP, tüm devlet güçlerini Kürt halkı üzerine seferber ederken, müzakere peşinde koşmak yanlış bir tutum olacaktır.

Çözüm ancak işçilerin emekçilerin vereceği mücadele ile yaratılabilir. Devrimci İşçi Partisi, tüm emekçi kitleleri, AKP'ye, IŞİD vahşetine, emperyalist müdahaleye ve devlet terörüne karşı genel greve, mücadeleye çağırmaktadır!

Hizbulkontra çetelerine ve kontragerillaya geçit yok!

Ortadoğu'da ve Türkiye'de kördüğümü işçi sınıfının kılıcı kesecek!

Türk-İş ve DİSK göreve, genel greve!

Rojava'nın özgürlüğüne dokunmayın! Kürt halkına dört parçada kendi kaderini tayin hakkı!

Tezkereyi uygulatmayalım! Tampon bölgeye, sınır ötesi harekâta ve emperyalist ordulara geçit yok!

Sokağa çıkma yasağı gösteri hakkının yok edilmesidir! Kaçak ve resmi, her türlü OHAL'e hayır!