Adana'da Newroz coşkusu!

Adana'da Newroz kutlaması 20 Mart Cumartesi günü Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu'nda yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Sabah saat 10.00’da Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu'nun açılmasıyla birlikte siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri ve sendikalar alanda toplanmaya başladılar. Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır'ın Newroz ateşini yakmasıyla kutlamalar başladı. Burhan Berken' in sahneye çıkmasıyla birlikte halaylar çekildi ve coşku en üst seviyeye çıktı.

Kürsüye BDP imzalı  “Baskıya, İnkara, Kelepçeye Karşı Emek, Barış Ve Özgürlük İçin Yaşasın Halkların Kardeşliği”, Devrimci İşçi Partisi Girşimi imzalı “İnkara, İmhaya, Asimilasyona Karşı Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganının yazılı olduğu pankartların yanı sıra 6 dilde “Yaşasın Newroz” yazılı pankartlar asılmıştı.

Devrimci İşçi Partisi adına konuşan Şiar Rişvanoğlu konuşmasına devrim şehitlerini anarak başladı. Konuşmasının sonunda işçi sınıfının, Kürt halkının, ezilen tüm ulusların ve ezilen, sömürülen herkesin kininin burjuvazinin başına balyoz gibi ineceğini belirten Rişvanoğlu Kürt halkını selamlayarak platformdan ayrıldı. Daha sonra platforma çıkan Tekel işçisi Niyazi Gül konuşmasına ''Biji  Newroz, Yaşasın Halkların Kardeşliği''  sloganlarıyla başladı. Tekel direnişinde hükümetin Kürt açılımına değinen Gül gerçek açılımı Tekel işçilerinin yaptığını vurguladı. Mücadelelerinin  bitmediğini, daha yeni başladığını belirten Gül direnişi kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Tekel direnişinde trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Hamdullah Uysal için bir dakikalık saygı duruşu yaptıran Tekel direnişçisi Niyazi Gül Kürt halkını selamladıktan sonra platformdan ayrıldı.

Son olarak Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır'ın konuşmasından sonra Newroz, Adana MKM Müzik grubunun sahneyi almasıyla birlikte sona erdi.