Kamudaki TİS görüşmeleri: AKP iktidarı dışarıda polisiyle içeride sendikasıyla saldırdı

KESK üyelerine TİS görüşmeleri sırasında polis saldırısı

2 milyondan fazla kamu emekçisini ilgilendiren 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri içerde ve dışarıda iktidarın saldırılarıyla başladı. Yıllarca toplu görüşme adı altında başrolü hükümetin, figüranlığı Memur-Sen’in yaptığı bir tiyatro oyunu sahneleniyor. Bu oyun kamu emekçilerinin talepleri ne olursa olsun, anlaşmazlık olsa bile en sonunda hükümetin dediğinin olduğu bir yasal mevzuat altında gerçekleştiriliyor.

KESK, bu oyunu bozmak için ve milyonlarca kamu emekçisinin haklarını, geçim derdini, haksız hukuksuz KHK’larla ihraç edilen emekçilerin geri dönüş taleplerini görünür kılmak için Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelerek Çalışma Bakanlığı’na yürüdü. Emekçinin karşısına polis barikatlarını diken hükümet daha sonra saldırı talimatı verdi. Biber gazlı ve coplu saldırıda KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen kolundan yaralandı. KESK Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit, Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu ve Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt'un da aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı.   

KESK eş başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik KHK ile ihraç edilmiş oldukları için görüşmelere katılmaları engellendiğinden toplantı salonunda KESK’i temsilen bulunan Genel Sekreter Ramazan Gürbüz saldırıyı protesto eden bir konuşma yaptı. Emekçinin temsilcisi değil iktidarın kolu olan Memur-Sen çirkin yüzünü burada da gösterdi ve emekçilere yapılan saldırıyı kınamak yerine Ramazan Gürbüz’e “burası korsan bildiri okunacak yer değil” diyerek sataştı.  

Biber gazı ile susturulmak istenen KESK toplu sözleşme masasında esas alınması gerekenin  “yoksulluk sınırı” olduğunu belirterek 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istemişti. Resmi olarak yetkili konfederasyon konumunda olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulundu. Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.