İstanbul Kobane için ayakta!

İstanbul'un birçok ilçesinde halk sokağa çıktı. DAİŞ'in Kobane'ye yönelik saldırısının artmasından sonra, mahallelerde ve şehir merkezlerinde toplanan Kürt halkı ve devrimci kurumlar, AKP ve DAİŞ'i protesto ettiler. Hemen her eyleme polis, tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı.

Şirinevler

Saat 15.00 civarlarında Mahmutbey Caddesi'nde toplanan bine yakın kitle, "Kürdistan faşizme mezar olacak, Katil IŞİD, işbirlikçi AKP" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Kitlenin önü, polis tarafından kesildi. Yürümesine izin verilmeyen kitle, akrep ve polis ekiplerinin önünde basın açıklaması yaptı.

Kadıköy

Kadıköy'de gün içerisinde iki eylem düzenlendi. Öğlen saatlerinde Boğa'da toplanan kitle, Söğütlüçeşme mevkiine yürümek istedi. Polis, kitleye tazyikli su ile saldırdı. Saldırıda, bir avukatın başına gaz kapsülü isabet etti. Hastaneye kaldırılan Avukat Tamer Doğan'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kobane ile Dayanışma Platformu'nun çağrısıyla saat 20.00'de Kadıköy'de halk toplanmaya başladı. Toplanma yeri olan Boğa'nın polis tarafından zaptedilmesi üzerine kitle, Bahariye Caddesi'nde toplandı. Cadde üzerinde oturma eylemi yapan kitle, "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak, bıji berxwedana YPG" sloganları attı.

Oturma eyleminden sonra HDP il yönetimi adına bir konuşma yapıldı. Saat 21.00 sularında dağılmayan kitleye polis saldırdı. Saat 22.00 itibariyle Kadıköy'ün ara sokaklarında çatışmalar devam ediyor. Polisler, gözaltı yaparken, yurtsever ve devrimci güçler polise karşı direniyor.

Taksim

Kobane ile Dayanışma Platformu'nun çağrısı ile bir araya gelen binlerce kişi Galatasaray meydanı önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde, AKP'nin Ortadoğu politikalarına ve IŞİD'in Kobane kuşatmasına karşı sloganlar atıldı. "Kürdistan IŞİD'e mezar olacak, katil IŞİD işbirlikçi AKP, direne direne kazanacağız, bıji berxwedana YPG/YPJ, Kobane'de düşene dövüşene bin selam" sloganlarının atıldığı eylemde, Kürt halkının mücadelesi selamlandı. Oturma eylemi esnasında, faşistler provakasyon çıkarmaya çalışsa da, bu küçük çaplı kışkırtma kitle tarafından engellendi.

Eylemde, Kobane ile dayanışma platformu adına KESK temsilcisi Hıdır Doğan tarafından basın açıklaması okundu. HDP ve İstanbul Tabip Odası adına birer konuşma yapıldı. Basın açıklamasından sonra slogan atmaya devam eden kitleye, polis, tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı. Tarlabaşı ve Tünel tarafına çekilen kitleye yönelik polis saldırısı sonucu, onlarca kişi gözaltına alınmış durumda.

Beşiktaş

Saat 18.00'da Kartal heykeli önünde toplanan yüzlerce kişi, IŞİD'in Kobane saldırılarını protesto etti. Kartal heykelinden Barbaras bulvarına çıkan yüzler, "diren Kobane, Beşiktaş seninle, Kobane IŞİD'e mezar olacak" sloganlarını attı. 

Polis Barbaros bulvarında kitleye saldırdı. Saldırının ardından Abbasağa ve Çarşı'ya giren polis, çok sayıda gözaltı yaptı.

Beylikdüzü

Saat 18.00'de Beylikdüzü Özgürlük meydanında toplanan kitle, "Savaş ve katliamlara karşı halkların dayanışmasını büyütelim" pankartı arkasında yürümeye başladı. Kısa süre sonra kitlenin önü polis tarafından kesildi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapıldı.