Nail Satlıgan yoldaşımızı kaybettik

Türkiye'de Marksizmin ve enternasyonalizmin aydınlar arasındaki en önemli seslerinden biri olan, 1980'li yıllardan beri partimizin öncülü hareketlerin yoldaşı, On Birinci Tez dergisinin isim babası, Sınıf Bilinci dergisinin bir aşamada Yayın Kurulu üyesi, Özgür Gündem geleneğinin gazetelerinde köşe yazarı, ÖDP'de Sosyalist Emek İnisiyatifi'nin sözcülerinden, sağlığı bozulana kadar Devrimci Marksizm dergisine Danışma Kurulu üyesi olarak destek veren Nail Satlıgan, uzun süredir boğuşmakta olduğu kanser nedeniyle dün gece hayatını yitirdi. Kaybı, Devrimci İşçi Partisi için de ağır bir kayıptır.

Nail, insanlığa katkı çabasını bedeninin tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kadavra olarak kullanılmasını vasiyet ederek, ölümünden sonra da sürdürme tercihini yapmıştır. Marksist bir ateist olarak kendisi için dini tören yapılmamasını kesin olarak vasiyet etmiştir.  Yitirdiğimiz insan böyle bir insandır.

Devrimin başı sağolsun. Onu anmanın en iyi yolu, devrimin, komünizmin ve enternasyonalizmin bayrağını yükseltmektir, işçi sınıfının öncü partisini yaratmaktır, Devrimci İşçi Partisi'ni inşa etmektir.

Nail Satlıgan'ın anısına daha da güçlü bir 1 Mayıs için çalışalım!