Emekçiler ve gençler 10 Ekim’i unutmadı: Meydanlardan devlet içindeki sorumluların yargılanması talebi yükseldi!

10 Ekim katliamının yıldönümünde emekçiler pek çok alanda bir araya geldi ve katliamın hesabını sordu. Tüm eylemlerde 10 katliamı davasının sulandırıldığı ve devlet içindeki sorumluların itina ile korunduğu vurgusu yapıldı. Devlet yetkilileri 10 Ekim davasından ayrı tutulsa da iktidar anmalara saldırarak katliamın siyasi sorumluluğunu üstlenmeye devam etti. 10 Ekim mitinginde katledilen insanların üzerine gaz bombaları atarak saldıranlar, yitirdiklerini anmak isteyen emekçilerin önüne barikatlar kurdu, saldırdı, gözaltına aldı.     Ankara’da anma sabah saatlerinde polis saldırısıyla başlarken Van ve Mersin’de gözaltılar yaşandı. Anmaya izin verilen yerlerde ise emekçiler polis ablukası altına alındı. Yine de tüm meydanlarda emekçiler ve gençler 10 Ekim şehitlerini unutmadı ve sorumlu devlet görevlilerinin yargılanması talebini yükseltti.

10 ekim polis saldırısı

Ankara’da 10 Ekim anmasına polis saldırısı

10 Ekim katliamının üçüncü yıldönümünde, katliamın gerçekleştiği yerde, Ankara Tren Garı önünde, polisin tüm engelleme çabalarına rağmen katliam protesto edildi hayatını kaybedenler anıldı. Anmaya katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ile sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tren garına çıkan tüm yolları sabahın erken saatlerinden itibaren kapatan polis, anmaya katılmak isteyenleri, yalnızca elindeki listede isimleri bulunanların, hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yaralananların alınacağını söyleyerek engellemek istedi. Anmaya katılmak isteyenler polisin keyfi uygulamasına karşı barikatın ötesine geçmek için direndi. Opera Köprüsü üzerindeki polis noktasında toplanmış kalabalığa, polis bir anda plastik mermilerle saldırdı. Direnci kıramayacağını anlayan polis tren garına geçişlere izin vermek zorunda kaldı.

Gar önüne gelen kitle saat 10:04’te saygı duruşu ile anmaya başladı. Anıta bırakılan karanfillerin ardından yapılan konuşmalarda, katliamın unutturulmayacağı, asıl sorumlular yargılanana kadar öfkenin dinmeyeceği vurgulandı. Açıklamaların ardından anma sona erdi.

10 Ekim'in yıl dönümünde İstanbul’da gençlik Beyazıt’ta emekçiler Kadıköy’de buluştu

İstanbul’da üniversite öğrencileri Beyazıt meydanında toplanarak 10 Ekim katliamının hesabını sordu. Eczacılık Fakültesi önünde buluşan öğrenciler üniversitenin ana kapısı önüne geldiler. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler de eylemde yer aldı. Beyazıt’ta yapılan açıklamada öğrenciler “Bir kez daha buradan söylüyoruz; egemenler ne yaparsa yapsın bizler, 10 Ekim katliamında ölen arkadaşlarımızı, yakınlarımızı unutmayacağız. Zorbalara, katliam düzeninin bekçilerine buradan bir kez daha söylüyoruz. Hesabını soracağız; 103 insanın katledilmesini fırsata çevirenlerden de, ülkeyi çetelerin cirit attığı bir coğrafya haline getirenlerden de, eli kanlı çetelerden de hesap soracağız” dediler. Öğrenciler eylemin ardından Kadıköy’deki buluşmaya katılmak üzere meydandan ayrıldılar.

Akşam saatlerinde gerçekleşen diğer anma Kadıköy meydanındaydı. 10 Ekim katliamının yıldönümünde Kadıköy meydanında toplanan emekçiler “katillerden ve devlet içindeki uzantılarından hesap soruluncaya” kadar mücadeleye devam dedi. Beyazıt’ta eylem yapan üniversite öğrencileri meydana toplu halde alkışlar ve sloganlar eşliğinde geldi.  103 şehidimizin adları okunduğunda hep birlikte “yaşıyor” diye haykırdık. Devrimci İşçi Partililer olarak eyleme “katillerden hesabı emekçiler soracak” yazılı dövizlerle katıldık.
Eylemde katliamda şehit olanların ailelerinin kurduğu 10 Ekim Derneği adına Faik Deli söz aldı ve şunları söyledi: “Katliamın sorumluları korundu. Ankara’da katliam yaşandı, siz ne işe yararsınız? Sorumluları ortaya çıkartmak sizin işiniz, eğer yapamıyorsanız katil sizsiniz. Biz ‘bu dava bitti’ demeden bitmeyecek, biz bayrağı yerden kaldıracağız, anılarını yaşatacağız. 8 Kasım’da firari IŞİD’liler yargılanacak, tiyatro oynanacak. Yetkili makamlar adaletin önünde hesap vermediği sürece davanın asla peşini bırakmayacağız. 10 Ekim’de kaybettiklerimizden başka Kaybedecek bir şeyimiz yoktur!”

İzmir’de katliamın saati 10.04’te anma yapıldı

İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Anma sırasında tüm şehitlerin ismi tek tek okundu. Yapılan açıklamada “Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıpları ile hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor” sözlerinin ardından devlet içindeki sorumluların yargılanması talebi yükseltildi.  

Eskişehir 10 Ekim 2018

10 Ekim katliamının üçüncü yıldönümünde Eskişehir’de anma

10 Ekim 2015’te Ankara katliamında hayatını kaybeden insanlarımızı, katliamın üçüncü yıl dönümünde Eskişehir’de andık.

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağırısıyla, saat 17:45’te Adalar Migros önünde yapılan anma etkinliğine demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Bunun yanı sıra emekçi halkın katılımı da yoğundu.

Saygı duruşu ile başlayan anmada, Eğitim Sen dönem başkanı bir konuşma yaptı. Katliamda yitirdiğimiz insanların anısının mücadelemizde yaşayacağını, faillerden hesap sormak için günbegün mücadele edileceğini söyledi. Ardından okunan basın açıklamasında da, katliamın faillerinin ortaya çıkarılması sürecinin takipçisi olunacağı, ne olursa olsun bu katliamın unutturulmasına izin verilmeyeceği; yılmadan, yorulmadan mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi. Eylem boyunca sık sık “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak” , Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları atıldı. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Bursa 10 Ekim’i unutmadı!

Bursa 10 Ekim’i unutmadı!

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği’nin çağrısıyla Bursalı emekçiler Setbaşı Mahfel’de buluştular. Devrimci İşçi Partisi Bursa örgütünün de eyleme katıldı. Oluşturulan yürüyüş kolu “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “katiller halka hesap verecek”, “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganlarıyla Heykel’e yürüdü ve burada basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada “10 Ekim katliamının sorumlusu kokteyl örgüt diyerek davayı sulandıranlar hala koltuklarında oturuyorsa davanın başındayız demektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız” dendi ve hesap sorma kararlılığı ifade edildi.

Çorlu da eğitim emekçileri 10 Ekim’i unutmadı

Çorlu da eğitim emekçileri 10 Ekim’i unutmadı: “Tüm faillerden hesap sorulana kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz!”

Çorlu’da, 10 Ekim’de yitirdiklerimiz unutulmadı. Belediye Meydanı’nda Eğitim-Sen’in çağrısıyla 3. Yılında Ankara Tren Garı’nda yitirilenler için basın açıklaması yapıldı. 
''Emek, Barış ve Demokrasi'' mitingi için toplanan kitleye yapılan hain saldırının unutulmadığı, unutulmayacağı, faillerinden hesap sorulana kadar sesimizin yükseltileceği belirtildi. 

Yapılan açıklamada 10 Ekim davasındaki tutarsızlıklara işaret edildi. “Mülkiye müfettişlerinin raporlarıyla katillere Ankara’ya kadar bir koridor açıldığının anlaşılmasına rağmen” mahkemenin raporu ciddiye almadığı ve avukatların ısrarlı taleplerine rağmen kamu görevlilerinin ne sanık olarak ifade verdiğini ne de tanık olarak dinlendiğini belirten açıklama “gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız” sözleriyle sona erdi.