“Türkiye seninle gurur duyuyor” da ya Kürtler?

AKP Kongresi’nde komiklik çoktu. Ama biri var ki, değme mizahçı akıl edemez. Irak’ın Özerk Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani kürsüye çıkarken kitle “Türkiye seninle gurur duyuyor” diye tezahürat yapıyor! Bu Barzani, 2003-2007 arasında Metal Fırtına romanında uğruna ABD-Türkiye savaşı çıkacak özerk Kürdistan’ın lideriydi. Bu Barzani, daha yedi-sekiz yıl önce “Kurtlar Vadisi Irak” filminde ya da “Sağır Oda” gibi dizilerde, adı belirtilmeden Türkiye’nin baş düşmanı ilan edilen adamdı. Bu Barzani, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın Amerikalardan, “bize vaktiyle iz sürmede yardakçılık etmiş aşiret reisi” demeye getirerek aşağıladığı, siyaseten ilişki kurulmasına karşı çıktığı adamdı. Bu Barzani eski ANAP genel başkanı Erkan Mumcu’nun “köpek” dediği adamdı. Bugün Türkiye onunla “gurur duyuyor”!

Ama her büyük mizah eseri, gerçeğin örtülü bir yanının örtüsünü çekip alır. O düzeyde, Türkiye’nin Barzani ile gurur duyması hakikaten anlamlıdır. Barzani Kürdistan olmayan, Kürdistan’ın sadece bir parçası olan kendi küçük toprağını korumak için Tayyip Erdoğan’a hizmet ediyor, Türkiye’nin mücadele eden Kürt halkının karşısına Kürt hareketinin alternatifi olarak çıkarılmayı kabul ediyor, yani Kürtlerin haklarını tanımamak için elinden geleni yapan bir devlete temenna ediyor. “Türkiye”, yani devlet ve iktidar,  onunla nasıl gurur duymasın?

Tabii öne sürülen kozlar bir işe yaramıyormuş, bu yüzden yara sürekli daha da kanıyormuş, bunlar AKP’nin kongre salonuna doluşmuş kitlenin umurunda değil. İthal malı Kemal Burkay olmadı, yerli malı Leyla Zana olmadı, şimdi Barzani’nin aslını, hasını, kendisini kürsülere çıkarıyoruz, değil mi Erdoğan? Şimdi beyaz bir sayfa açılacak, sizin “Kürt kardeşleriniz” bir adım atacak ve teröre “yeter artık!” diyecekler, değil mi Erdoğan? Yeter dediklerinde, gözlerini nereye çevirmelerini isterdiniz? Duyamadık tam, Barzani mi dediniz?