Türkiye Özgür Suriye Ordusu’nu terk mi ediyor?


Bütün Türkiye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başkanı Mesud Barzani’nin görüşmesini merakla bekliyordu. Tabii bu merakın ardında Davutoğlu ile Barzani’nin, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin PYD önderliğinde bir özerk bölgeye doğru ilerlemesi konusunda bir görüş alışverişinde bulunacağı beklentisi vardı. Davutoğlu’nun Barzani’ye bu yeni oluşumu desteklememesi konusunda “telkin”de bulunacağı bekleniyordu. Oysa, öyle görünüyor ki, Davutoğlu ile Barzani PYD ve Suriye’nin kuzeyindeki yeni oluşum konusunu değil, Özgür Suriye Ordusu’nu konuşmuşlar.


Türkiye’nin, Suriye’de Beşar Esad iktidarına karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’nu kurdurttuğu, Suriye’nin resmi silahlı kuvvetlerinden firar eden subaylara sığınma hakkı tanıdığı, bunların Özgür Suriye Ordusu’nun komuta kadrosunu doldurmasını böylelikle sağladığı, Suudi ve Katar parasıyla alınan silahları Hatay’dan ülkeye aktardığı biliniyor. Ne var ki, Ahmet Davutoğlu ile Barzani arasındaki görüşmeden sonra yapılan ortak açıklama, Türkiye’nin bu desteğe son vereceğini ima ediyor. Ntvmsnbc sitesi, bu ortak açıklamayı şöyle duyuruyor:
“Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada ise 'Suriye'de şiddete başvuran herhangi bir oluşuma izin verilmeyeceği' belirtildi.
Ülkedeki otorite boşluğu nedeniyle ortaya çıkacak şiddet ve terörün ortak tehdit olduğu belirtilen açıklamada 'terör ve aşırı grupların faaliyetlerine izin verilmeyeceği' kaydedildi.”
Şayet Davutoğlu Barzani ile PYD meselesini konuşsaydı, açıklama böyle yapılamazdı. Çünkü PYD’nin, öteki Kürt örgütlerini de yanına alarak Suriye’deki Kürt kentlerinin yönetimini eline alması bütünüyle barışçıl bir tarzda gerçekleşti. “Suriye’de şiddete başvuran oluşum” tanımlaması PYD için de, yeni özerk bölge için de kullanılamaz.
Buna karşılık, Özgür Suriye Ordusu, adı üstünde bir ordudur. Suriye’nin resmi ordusu varken kendini ordu olaark ilan etmiştir. Yani “Suriye’de şiddete başvuran oluşum” tanımına kelimesi kelimesine uymaktadır. Merkezkaç güçlerin hâkim durumda olduğu bu yapılanmamış ordunun bazı bölgelerde İslam’ın aşırı akımlarının, mesela Selefilerin, hatta El Kaide’nin eline geçtiği son günlerde yabancı basında ayrıntılı olarak yer alıyor. Demek ki ortak açıklama “aşırı grupların faaliyetlerine izin verilmeyeceği”nden söz ederken bunları hedefliyor. Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu’nun Suriye devletine sadık bazı milisleri teslim aldıktan sonra soğukkanlı biçimde kurşuna dizdiği de medyada bol bol yer aldı. “Terör” diye söz edilen de bu olsa gerektir.
Bütün bunlardan çıkarılacak tek bir sonuç olabilir: Türkiye Özgür Suriye Ordusu’nu terk etmektedir, artık desteklemeyecektir.
Bir ihtimal daha var: Türkiye tarihin en ikiyüzlü politikalarından birini izlemektedir!