Tır dolusu itiraf

Adana’da bir uyuşturucu ihbarının ardından aranan tırdan 200 adet roket başlığı çıkması bir kez daha Türkiye’nin Suriye’deki mezhepçi silahlı örgütlere verdiği desteği gündeme getirdi. Operasyonun ardından yapılan ilk açıklamalarda temkinli bir tutum benimseyen Adana Valiliği daha sonra roket başlıklarının Konya’da bir atölyede üretildiğini ve Suriye’ye geçirilmek istendiğini açıkladı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, söz konusu operasyonla birlikte Türkiye’nin Suriye’deki radikal grupları desteklediği iddiasına da iyi bir cevap verdiklerini ekledi. Son dönemde özellikle ABD ve İsrail’in Türkiye’nin söz konusu mezhepçi silahlı örgütleri (bu bağlamda El Kaide, El Nusra isimleri öne çıkıyor) desteklemesine karşı baskı uygulamaya başladığı biliniyor. Bu durumda Hüseyin Avni Coş’un açıklaması hiçbir şekilde bu operasyon daha önceleri Türkiye’nin bu örgütlere kol kanat gerdiği iddialarını çürütmez. Tam tersine Konya’nın göbeğindeki bir atölyede 200 roket başlığını torna tezgahlarında üretip bir tıra doldurarak Suriye’ye gönderme düşüncesi hiç de gizlilik içinde yürütülen bir faaliyet gibi gözükmüyor.

Bu roketleri imal edip Suriye’ye gönderenlerin bu işi daha önce de yapmış olmaları kuvvetle muhtemeldir. Reyhanlı katliamında, Jandarma istihbarat raporları dahil olmak üzere tüm oklar sözü edilen örgütleri işaret ettiği halde bu örgütlerin itina ile kollandığı ve soruşturma dışı bırakılarak olayın sol bir örgütün üstüne yıkılmaya çalışıldığı hatırlardadır. Suriye sınırındaki kamplarda barınan bu örgütlerin militanlarının bölgeye sürekli giriş çıkış yaptığı özellikle de Rojava’da bu militanların PYD güçlerine karşı kullanıldığı bilinmektedir. Tüm bunların Konya’da ortaya çıkan roket imalat atölyelerine ve roket nakliye firmalarına güven ve cesaret verdiği açıktır. Zira bu kadar rahat ve fütursuzca yapılan silah üretim ve sevkiyatının ciddi bir devlet tarafından çoktan yakalanması gerekirdi.

Dolayısıyla bu operasyon ve Vali’nin açıklamaları en fazla Türkiye’nin ABD ve İsrail’in baskılarına uygun hareket etmeye başladığını gösterir. Açıklamanın tonundaki ve üslubundaki telaş ise itiraf edilen suçluluğun yansımasıdır.