Taşeron terörü binlerce askeri hastanelik etti

17 Haziran Cumartesi günü akşamı Manisa’da bulunan 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker, akşam yemeğinde zehirlenerek hastahanelere kaldırıldı. Yoğunluk sebebiyle kimi askerler kapılarda, kaldırımlarda bekletildi. Bazı askerlerin durumu hâlâ ciddiyetini koruyor.

 Zehirlenmenin bozuk tavuk etinden kaynaklandığı kesinleşmiş durumda. Üstelik bu vaka ilk de değil, 24 Mayıs’ta 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 350 asker gıda zehirlenmesi geçirmiş ve 1 asker yaşamını yitirmişti. Bundan üç gün sonra Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda 70 asker gıda zehirlenmesi yaşadı. Son olarak da General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 69 asker yine aynı sebeplerden ötürü zehirlenip hastahaneye kaldırıldı. Söz konusu kışlalarda askerlere verilen yemek, Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen Rota yemek şirketi tarafından çıkartılıyor. Şirketin elinde kalan bayat yemekleri kışlalarda “değerlendirmek” istediği de güçlü iddialar arasında.

Rota yemek şirketine tepkiler hızla büyüyor, ancak bu zehirlenmelerin sorumlusu sadece yemek şirketi değil, kışlaya şirket sokanlardır! Kışlalara yemek şirketlerini sokan ve kendi istediği şirketle anlaşma yapan doğrudan Milli Savunma Bakanlığıdır. Dolayısıyla söz konusu olayın birinci muhatabı şu sıralar zehirlenme vakasının üstünü örtmek için binbir takla atan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tır. Fikri Işık istifa etmeli, kışlalardan özel şirketler çıkartılmalıdır.

Bakmayın siz hükümetin “askerlerimiz, evlatlarımız” edebiyatı yapmasına. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in söylediklerine göre aynı şirketin yemeklerinden Maliye Bakanlığı çalışanları da etkilenmiş ve bu sebeple Maliye Bakanlığının Rota yemek şirketi ile sözleşmesi feshedilmiş. Bu ne demek oluyor? Zehirlenme vakası nedeniyle Maliye Bakanlığı sözleşmesi feshedilen yemek şirketinin yemekleri kışlalarda emekçi çocuklarına mı reva görülmüştür?

Tablo çok açıktır. Bir tarafta kendilerini ve ailelerini sudan sebeplerle askerden kaçıran, lüks iftar sofralarında servis edilen pahalı yemeklerle beslenen zenginler vardır, öbür tarafta kışlalarda bozuk tavuklarla zehirlenen erler. Bir tarafta emperyalistlerle kol kola savaş çığırtkanlığı yapan generaller vardır, öbür tarafta çıkarı olmaksızın gönderildiği savaşların bedelini canlarıyla ödeyen emekçi çocukları. Bir tarafta kendi konumunu korumak için bin dereden su getiren bakanlar vardır, öbür tarafta kışlalardan madenlere ölümle burun buruna yaşayan işçiler. Gelecek güzel günler, kılavuzu sermaye olanların değil, işçilerin emekçilerin ellerindedir.