Taraf’ın ikinci ihaneti: Roboski

AKP’ye beş yıllık bir hizmetten sonra bugün tuzu kuru aydın tavrıyla “roman yazmaya dönmüş” olan Ahmet Altan Taraf adını taşıyan gazetenin başında iken 2010 yılında Dışişleri Bakanlığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Hrant Dink olayı ile ilgili olarak, mesela Hrant’ı neonazilerle karşılaştıracak kadar alçalan, yüz kızartıcı bir yazı yollamıştı. Kendisine saygısı olan bütün gazeteler bunu birinci sayfadan verirken, Ahmet Altan’ın başında olduğu Taraf haberi bütünüyle örtbas ederek halkı kasıtlı biçimde yanıltmıştı. Yoldaşımız Sungur Savran, Gerçek sitesinin öncülü olan www.iscimucadelesi.net sitesinde bir yazı yazarak bu tavrı kınamıştı. Bu skandalin yaşandığı tarihten sonraki ilk Hrant Dink ödülü Ahmet Altan’a verildi. Bunun üzerine BirGün gazetesine bir yazı yazan Sungur Savran ödülün ihanete verilmiş olduğunu belirtmişti.

Ahmet Altan gitti, ama Taraf hâlâ aynı: İlkesi, hakikate ihanet, AKP’ye sadakat! Bu sefer konu Roboski. Kendine saygısı olan, hatta belki de olmayan bütün gazeteler 29 Aralık nüshalarında Roboski’ye birinci sayfadan yer veriyorlar. Aydınlık bile. Posta gazetesi manda gözü boyunda bir manşetle bir Roboski anasının ağzından haykırıyor: “Ben unutmadım”! Taraf’çıların demokrasi konusunda hep küçümsedikleri Hürriyet bile ilk sayfasında minicik bir yer bulmayı başarmış Roboski için. Ama Taraf bir santimetre kare bile ayırmamış. İçeride ise sıradan bir haber Roboski. Tarihin gördüğü en soğukkanlı sivil katliamlarından biri, sadece AKP iktidarını yaralayacağı için Taraf’ın radarında görünmüyor. Ve bazı “demokratlar” hiç yüzleri kızarmadan, hiç vicdanları sızlamadan, Taraf’ı hâlâ “süper-demokrat” gazete olarak görüyorlar.

En şımarık tuzu kuru aydın tavrıyla ellerini yıkayıp Taraf’tan “roman yazmak üzere” ayrılan Ahmet Altan! Vicdanını hiç rahatlatamayacaksın: Bu canavarı, bu Erdoğan âşıkı, insanlık düşmanı yaratığı sen yarattın! Ebediyen senin adınla anılacak! Hrant’ın ruhunun ve Roboski analarının gazabı sonsuza dek seni içinden yakacak!