Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı bulun!

Cemal Kaşıkçı

Suudi hükümetine, özel olarak da şimdiki güçlü adam Prens Muhammed bin Salman’a muhalif gazeteci, Washington Post muhabiri ve yazarı Cemal Kaşıkçı, İstanbul’un orta yerinde, Suudi Arabistan başkonsolosluğuna gittikten sonra kayboldu. Her şey berrak: Kendisi ile birlikte konsolosluğa giden nişanlısı Kaşıkçı’nın konsoloslukta tutulduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı’nın konsoloslukta olduğunu teyit ediyor. Reuters haber ajansına isim vermeksizin demeç veren iki “Türk yetkilisi” de aynı bilgiyi veriyor. Kaşıkçı’nın orada olduğunu reddeden bir tek konsolosluğun kendisi.

Türkiye hükümeti ve yargısı gazetecilere zaten büyük baskı uyguluyor. 200’e yakın gazeteci şu anda hapiste. Şimdi bir de AKP hükümetinin gerici ortağı Suudi Arabistan’ın, İstanbul’un orta yerinde muhalif gazeteci kaybetmesi baskıları yepyeni bir düzeye taşıyor. Arap dünyasının gericilik merkezi olan Suudi Arabistan, başka bir ülkenin başbakanını haftalarca hapsetmiş ya da rehine almış bir ülkedir. Bu başbakan hapsetme işini de tam tamına Kaşıkçı’nın eleştirdiği Muhammed bin Salman yapmıştır. Başka bir ülkenin başbakanına bu denli kaba muamele etmeye cüret eden bir yaratığın kendi vatandaşına neler yapabileceğini kestirmek zor değildir.

Türk hükümeti kendi topraklarını ziyaret eden yabancıların güvenliğinden sorumludur. Kaşıkçı derhal Suudi konsolosluğunun elinden alınmalıdır. Türkiye’nin bütün gazeteci ve basın kurumları Kaşıkçı’nın serbest bırakılmasını talep etmelidir. Yoksa yarın Türkiye’nin gazetecileri “kaybolmaya” başlayabilir!