Suriye’de Kanlı Pazar

Suriye bugün (21 Şubat Pazar) en kanlı günlerinden birini yaşadı. Humus ve Şam’da gerçekleştirilen saldırılarda ilk belirlemelere göre 100 civarında insan hayatını kaybetti. Tekfirci terör, son yılların en büyük katliamlarından birini yaptı.

Humus’un çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Zahra semtinde yapılan saldırı sonucu en az 57 kişi hayatını kaybetti. Yerel kaynaklara göre daha önce de Zahra’ya saldırılar olmuş, saldırıları DAİŞ üslenmişti. Patlamaların üniversite öğrencilerini taşıyan bir otobüsün yanında olduğu, ölenlerin sivil halk olduğu belirtiliyor. Londra merkezi Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölen ve yaralananların çoğunun sivil olduğunu belirtti. Sabah gerçekleşen Zahra katliamından sonra Kanlı Pazar devam etti. Şam’ın güneyinde çoğunlukla Şiilerin yaşadığı Seyyide Zeynep bölgesinde gerçekleşen saldırıda Syria Report’un haberine göre 46 kişi hayatını kaybetti. Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), eylemin bombalı araç ve iki intihar saldırısıyla gerçekleştiğini aktardı.

Suriye’nin iki ayrı kentinde art arda gerçekleşen terör saldırıları, Suriye’de devam eden savaşın tayin edici bir döneminde yaşandı. Suriye ordusu, ay başında yaptığı Nubbul ve Zahra operasyonlarıyla, Halep ile Türkiye sınırındaki tekfircilerin bağlantısını kesmişti. Son bir haftada Suriye ordusunun DAİŞ’e yönelik operasyonlarında Halep’in doğusunda büyük ilerleme kaydedildi. Ana unsuru YPG olan Suriye Demokratik Güçleri ise Haseke’nin güneyindeki Şeddadi bölgesini DAİŞ’ten kurtarmıştı. Şeddadi bölgesi, zengin petrol kuyularının yanı sıra, Rakka-Musul-Deyrizor kentlerinin ortasında yer alıyor.

Şimdi tekfirciler dengeyi kendi lehlerine çevirmek için sivil halka saldırıyor.