Suriye Suriyelilerindir mi dediniz?

Mersin'de Türkiye Cumhuriyeti polisi tarafından 450 Suriyeli'nin Cerablus'ta ''polis'' olarak görev alması için eğitildiği basına yansıdı. Eğitilen ''polislerin'' yemin törenine ait videoda atılan sloganlar Erdoğan ve AKP iktidarını Suriye politikasının gerçek yüzünü ortaya koyuyor. Güruhun şefi  ''Yaşasın Erdoğan!'' diye bağırıyor. Güruh ona eşlik ediyor. Belli ki ''Suriye Suriyelilerindir'' söylemi sadece sözden ibaret kalmaktadır. Başka bir ülkede görev alması için polis gücü eğitip bunlara yaşasın Erdoğan diye slogan attırırsanız, o bir ulusal polis gücü olmaz, sömürge korucusu olur.

Erdoğan biz Esad'ı devirmek için Suriye'ye girdik demiş ve Rusya'nın tepkisi üzerine sözünü geri çekmişti. Bugün de yaptığı açıklamada biz Suriye'de "rejimle karşı karşıyayız" diyerek Suriye politikasının özünde bir değişiklik olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Durum böyleyken Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduğunu, sadece teröre karşı operasyon yaptığını kimseye, özellikle de Suriye halkına anlatamaz.  

Erdoğan Ortadoğu'da Sünni İslam'ın reisi olma hayalinin peşinde koşarken, Suriye'de bulunan emekçi halk çocuğu askerler  bunun bedelini yaşamıyla ödüyor. Sömürgeci büyük burjuvazi ise petrole gidecek her yol mübahtır düşüncesiyle bu maceraya destek veriyor. Erdoğan ve AKP'nin, sermaye ve emperyalizmle el ele izlediği bu politikalar Türkiye halkını ve Suriye topraklarında bulunan askerleri de ateşe sürüklemektedir.