Sümeyye Hanım’a hangi kariyer?

Gerçek gazetesi açıklıyor: AKP içinde derin bir çatlak ortaya çıktı! Hayır, konu sandığınız gibi meclis soruşturma komisyonunda aklanan dört bakanla ilgili değil. Evet, doğru, Ahmet Davutoğlu tam komisyondaki oylamanın bir gün öncesinde “yolsuzluk yapan babamın oğlu olsa kolunu keserim” dedi ama Tayyip Erdoğan onun diline biber sürdü. Ama bunun önemi yok. Konu Bakanlar Kurulu’nun Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanması ile de ilgili değil. Evet, doğru, gölge başbakan Binali Yıldırım, Tayyip Erdoğan’ın 5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini açıklamıştı. Davutoğlu da “öyle bir toplantı yok” demişti. Tayyip Erdoğan öyle bir toplantının olduğunu, ama 5 Ocak’ta değil 19 Ocak’ta olduğunu açıkladı. Ama bunun da önemi yok. Asıl çatlak başka yerde.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun 2015’in ilk günü söylediği sözü herkes Erdoğan’ın kadınları eve tıkma hamlesine yeni bir katkı olarak gördü. “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır” sözü gerçekten de siyasetin inceliklerinden anlamayanlar tarafından böyle anlaşılabilir. Oysa Müezzinoğlu’nun kadınları değil, belirli bir kadını evine tıkma çabası içinde olduğu aradan sadece iki gün geçince anlaşıldı. Müezzinoğlu’nun hedefinde aslında Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Hanım vardı.

İnanmadınız değil mi? Peki, o zaman açıklayın bakalım: AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu neden Sağlık Bakanı’ndan sadece iki gün sonra “Sümeyye Erdoğan aday olursa hoş olur” dedi? Ortada bir iktidar partisi var. Bir ileri geleni “kadınlar anneliği merkeze almalı” diyor, öteki ileri geleni bir kadın için “siyasete girmeli” diyor. İş bununla da bitmiyor. Süleyman Soylu bir de vecize olacak cümle kullanmış: “Siyaset gen işidir.” Şimdi, gen meselesinin Sağlık Bakanı’nın alanına girdiği ortada değil mi? Yani Soylu Müezzinoğlu’na dokunduruyor. “Sen daha kendi uzmanlık alanını bile tanımıyorsun” diyor.

AKP iktidarında ses çok. Demokratik bir hareket. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bu tartışmada da “özgül ağırlığı”nı ortaya koymuş. Gazeteciler kendisine Süleyman Soylu’nun açıklaması hakkındaki fikrini sormuşlar. El cevap: “Girsin mi diyor? Siyaset genetik midir? Benim ailemde benden başka siyasetçi yok. Nasıl genetik? Herkesin siyaset yapma hakkı var.” “Herkes siyasete girebilir, ama babadan gelen bir şey olamaz” demenin Arınç’çası. Ama Bülent Arınç kendini Tayyip Erdoğan’la karşılaştırarak çok yanılıyor. Gen var, gen var!

Siyasetin inceliklerinden anlayanların ulaşabileceği tek bir sonuç var. Tayyip Erdoğan yağcılar kulübü, 2015’i Sümeyye Erdoğan müjdesiyle açacaktı. AKP içindeki paralel yapı bunu öğrenince engellemek için bir çıkış düşündü. “Yıldan gün bile alınmadan önce biz bu açıklamanın önüne geçelim” dediler. “Bebek bir, gol bir!” Sağlık Bakanı’na yılın ilk bebeğinde şık bir ifade ile “kadın evinde oturmalı” dedirttiler. Bunu anlamayan, paralel yapının ne kadar güçlü olduğunu, AKP içine dahi sızmış olduğunu anlamamış demektir!

Buraya kadarı bizim uydurma senaryomuz elbette! Bir iktidar partisinin temsilcilerinin iki gün arayla yaptığı açıklamaların bu kadar taban tabana zıt olmasından kaynaklanan bir hiciv. Ama şunu belirtelim: kadınların kariyeri ile kerime hazretleri Sümeyye Hanımefendi’nin kariyeri konusunda AKP’lilerin iki gün arayla içine düştüğü bu çelişki, aslında basit bir tutarsızlık falan değildir. AKP’nin sınıf karakterinin çirkin bir ifadesidir. Yukarıdaki fotoğrafa yeniden bakın. Bir yanda, “ABD’de Indiana Üniversitesi’nde siyaset ve sosyoloji alanında lisans eğitimi almış”, “yüksek lisansını Londra Ekonomi Okulu’nda yapmış”, bir “Türk iş kadını” (alıntılar Vikipedi’den). Herhalde ABD’de ve İngiltere’de “annelik kariyer kursları” almadı. “İş kadını” olmaya hazırlandı. 17 Aralık 2013’te Bilal’e yardım etmek üzere Ankara’dan İstanbul’a uçma yolunda yetiştirildi. Muhtemelen şoförlü ciplerde dolaşıyor, alışverişini yurtdışında ya da Türkiye’nin en lüks mağazalarında yapıyor. Öte yanda, işçi ya da esnaf ailesinin kara çarşaflı bir mensubu. Okuma yazma öğreneceği kadar okula yollanmış mıdır bilinmez. Bebeğinin başında insanlar toplanmış, hemşire mutlu, o yerlere bakıyor.

İşte size AKP’nin iki kadın tipi. Emekçi yoksul ailenin kadını eve, Sümeyye Hanımefendi de onları yönetmeye “millet” meclisine!