Siyonist korsanlar Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne saldırdı, 13 Filistinli’yi katletti!

Filistin halkı her yıl 30 Mart’ı, 1976 yılında gayrimeşru İsrail Devleti’nin Filistinlilere ait topraklardan ilave bir kısmını daha işgal ederek yerleşime açacağını açıklamasının ardından gerçekleştirilen bir dizi eylem ve greve referansla, Toprak Günü olarak kutlamakta. Siyonist İsrail, 1976’daki bu eylemler sırasında 6 Filistinliyi katledip, yüzlercesini de yaralamıştı. Toprak günü, Filistin halkının topraklarına özlemini ve geri dönüş azmini kitlesel eylemlerle gösterdiği çok önemli bir gün. Bu özlem ve azim, elbette Siyonist işgalcilerin korkulu rüyası. Bu yüzden, Siyonistler Filistin halkının işgali kınamasına ve topraklarına geri dönüş hakkını talep etmesine olan tahammülsüzlüklerini en acımasız şekilde ortaya koymaktan çekinmiyorlar.

Filistinlilerin 42. kez Toprak Günü vesilesi ile taleplerini haykırdığı Toprak günü, bu yıl Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü adıyla çok daha kitlesel bir şekilde kutlanıyor. Tüm Filistinli örgütlerin de destek verdiği yürüyüş çağrısı, 1948’den bu yana süren işgali bir kez daha lanetlerken, Donald Trump’ın ABD elçiliğini Kudüs’e taşıma kararına karşı Filistin halkının haklı tepkisini yansıtıyor. Bu kapsamda yapılacak eylemler 15 Mayıs’taki Nekbe Günü’ne kadar sürecek.

Katil İsrail, bir süredir bu eylemi provoke etmeye yönelmiş, dünden itibaren Gazze sınırına keskin nişancılar yerleştirerek, sınıra yaklaşanları vuracağını açıklamıştı. Önce sabah saatlerinde top atışı ile bir Filistinli çiftçiyi katletti. İşgal ordusunun sözcüsü yaptığı açıklamada, tarlasında çalışmakta olan Filistinli çiftçinin “şüpheli bazı hareketlerinden dolayı” top atışının hedefi olduğunu söyledi!

Sabahın ilk saatlerinden itibaren genci yaşlısı, kadını erkeği, binlerce Filistinli bugün bu yürüyüşe katılmak üzere sokaklara çıktı. Gazze’dekiler, Gazze ile işgal altındaki toprakları ayıran sınıra doğru yürüyüşe geçti. Batı Şeria ve Kudüs’te de gösteriler düzenlendi. Batı Şeria’da, çok sayıda Filistinli El Bireh başta olmak üzere Siyonistlerce kurulmuş olan kontrol noktalarına yürüdüler. El Halil’deki Zaviye Kapısı’nda ve Eriha’da kitlesel gösteriler yapıldığı ve farklı noktalarda onlarca göstericinin yaralandığı gelen haberler arasında. Gösteriler sırasında 13 Filistinli Siyonist birliklerin keskin nişancı ateşiyle katledildi. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, yaralı sayısı da 1200’ü geçmiş durumda.

Öte yandan, keskin nişancıların ateşine, Siyonistlerin tehditlerine rağmen yüzlerce Filistinli yaşamlarını hiçe sayarak kendilerine ait toprakları ikiye ayıran işgal sınırına meydan okudular ve 48 topraklarına, yani İsrail adlı oluşum tarafından işgal altında tutulan topraklara geçmeyi başardılar. Elinde hiç bir silah olmadan bu tür bir eyleme girişen Filistinlilerin, tel örgülerle ve ileri teknoloji güvenlik önlemleriyle korunan bu gayrimeşru sınıra meydan okuması, Siyonist İsrail’i her zamankinden çok korkutuyor. Bu kararlılık, Filistin halkının zaferinin, Siyonist İsrail’in yıkılmasının, emperyalistlerin ve Siyonistlerin Ortadoğu’dan kovulmasının da teminatı aynı zamanda.