Şikago’da sınıf dayanışması

İnsanın gözleri yaşarıyor. ABD’nin Uluısal Öğretmenler Federasyonu’nun yerel örgütü olan Şikago Öğretmenler Sendikası 10 Eylül 2012 Pazartesi günü süresiz greve gidiyor. ABD’de eğitim sistemi belediyelerce yürütüldüğü için Şikago’da grevin hedef aldığı işveren Şikago Belediyesi. Belediyenin başında koyu bir Demokrat Parti şahsiyeti var: iki yıl önce seçilene kadar Barack Obama’nın Beyaz Saray’da Özel Kalem Müdürü olan Rahm Emanuel. Dahası burası Obama’nın memleketi. Obama başkanlığa seçilmeden önce buranın senatörü idi.

Obama tam Kasım ayında yeniden seçilme yarışına girişmişken bu grev, seçimde, bütün Demokratlar gibi, sendikalardan destek almayı bekleyen Obama için ciddi bir olumsuzluk. Ama Obama’nın ve eski Özel Kalem Müdürü’nün sevenleri de var. Hem de hiç beklenmedik birileri. Obama’nın seçimlerde ana rakibi olacak olan Cumhuriyetçi Mitt Romney’in başkan yardımcısı adayı Paul Ryan hemen açıklama yaptı: “Rahm Emanuel ile dayanışma içindeyiz”!

Şikago Belediye Başkanı Emanuel öteki uçtan da dayanışma ve destek buldu. Bütünüyle Demokrat Parti taraftarı olan New York Times gazetesinin başyazısı “Şikago Öğretmenleri Aklını Yitirmiş” başlığını taşıyordu. Bakın, işçi sınıfına karşı hakim sınıfın çıkarları söz konusu olduğunda seçimde birbirinin gözünü oyacak oyuncular nasıl dayanışma içine giriyorlar, en keskin Demokratından en sert Cumhuriyetçisine kadar burjuvazinin sözcüleri nasıl birleşiyor!

Bizde ise bir işkolunda grev yasaklanıyor. Bunun üzerine işçiler iş durduruyor. Hükümetin telkiniyle THY yönetimi 305 işçiyi işten atıyor. Türk-İş kılını kıpırdatmıyor. Talihsizlik şurada: Burjuvazinin sözcülerinin başını parayla döndürmek zor, çünkü çoğunun zaten parası var. Oysa sendika bürokratı, patronlar düzeninin kendisine sağladığı olanaklardan başı dönerek saf değiştiriyor. “Bana bu olanağı sağlayan düzene biat ederim” diyor.

İşçiler, burjuvaziye bakın da sınıf dayanışması neymiş öğrenin!