Sensiz bir kişi eksiğiz!

DİSK ve DİSK Tekstil yönetim kurulu üyeleri Greif’teki işgal eyleminin 10. Gününde fabrikaya bir ziyaret gerçekleştirdiler. Gecikmeli de olsa, işçiler defalarca sendikalarının ve konfederasyonlarının kapısını aşındırdıktan sonra da olsa anlamlı ve doğru bir ziyaretti bu. Arada DİSK’in 47. Kuruluş yılı kutlamalarında işçilerin kutlama yerine otobüs kaldırılmaması işçilerin baş tacı edilmek yerine bir nevi kapı dışarı edilmeye çalışılması kalpleri kırmıştı. Gecikme ve yaşananlar dolayısıyla olacak DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun DİSK’in şanlı tarihine ilişkin yaptığı konuşması pek coşkuyla karşılanmadı. Yine de en yetkili ağızdan Greif’teki direnişin sahiplenildiğinin açıklanması önemli ve olması gereken bir adımdı.

Şimdi bu açıklamanın gereğinin yapılması ve Greif’teki işçi eylemine pratikte destek verilmesinin zamanıdır. İşçilerin dayanışma eylemlerinin yanı sıra direnişi sürdürmek için başta yiyecek içecek olmak üzere pek çok yardıma ihtiyaçları var. Elbette ki burada DİSK’e büyük sorumluluk düşüyor. İşçiler DİSK heyetini geldiği gün bir açıklama yayınladılar ve DİSK’ten taleplerini 8 maddede topladılar.

Talepler ulusal ve uluslararası dayanışma eylemlerinin örgütlenmesi, Greif’e bağlı Ünsa’da greve gidilmesi, direnişi sahiplenmeyen DİSK Tekstil hakkında disiplin süreci başlatılması, Greif’in fason iş verdiği firmalara baskı yapılması gibi noktalarda odaklanıyor.

DİSK heyetinin DİSK Tekstil Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı’nın yanı sıra , Birleşik Metal İş Genel Başkanı ve DİSK yöneticisi Adnan Serdaroğlu, Dev Sağlık İş Genel Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da katıldığı bir bileşimle oluşturulması son derece anlamlıydı. İşçiler taleplerini en üst düzeyde temsil edilen DİSK heyetine ifade etmiş oldular.

Yine işçiler açısından eksiğin gözlerden kaçması mümkün değil. O da direnişten bu yana işçilerin bir türlü karşısına çıkmayan DİSK Tekstil Genel Başkanı Rıdvan Budak! İşçiler sadece DİSK Tekstil üyesi değil, Greif fabrikası DİSK Tekstil’in örgütlenme fabrikasına da dönüşmüş durumda. Sabahın erken saatlerinde yola dökülen Greif temsilcileri fabrika fabrika DİSK Tekstil’e üye yapıyorlar. Greif’in gücünü sendikaya güç katmak için seferber ediyorlar. Ama Greif işçileri onsuz hep bir kişi eksikler! Gözler Rıdvan Budak’ı arıyor. Bir direnişçi işçinin haklı sitemiyle ifade edecek olursak: Kayıp Aranıyor!