Saç rengi değil Selin Hanım, ideoloji, ideoloji!

Bizden Selin Hanım’a söylemesi: Siz saçınızın rengini bırakın hanımefendi, başınızın içine bir bakın!

Şaka gibi! CHP Antalya’da kamp yapıyor. Kamptaki tartışmalar sırasında partinin “Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı” Selin Sayek Böke hanımefendi bir sunuş yapıyor. O sunuş ne ilham ediyorsa ediyor, bir süre sonra söz alan Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Selin Sayek’e yönelik olarak “Çok iyi sunum yaptı, o bizim Tansu Çillerimiz” diyor.

Gençler tanımayabilir, Türkiye’nin ilk kadın başbakanı, ekonomi profesörü Tansu Çiller, neoliberal, piyasacı, özel sektör yanlısı politikalar bakımından Turgut Özal ile Tayyip Erdoğan arasında önemli bir şahsiyettir. 1993’te Demirel’den başbakanlığı devraldıktan kısa süre sonra, DYP ile SHP’nin koalisyon hükümetinin başbakanı olarak 5 Nisan 1994’te “At, sat, kapat” diye bilinen özelleştirme programının anası.

Ardahan milletvekilinin, kendisi de ekonomi profesörü olan Selin Sayek’i böyle bir kişi ile karşılaştırması parti kampında ortalığın “buz kesmesi”ne yol açmış. Buzu kıran da Sayek’in cevabı olmuş: “Derhal saç rengimi değiştireceğim.”

Biz deriz ki, Ardahan milletvekilinin Selin Sayek’e itirazı Anadolu halkının yoksulluğunun içinden gelmiş bir vekilin, kendine “sol” diyen bir partide piyasacı bir ekonomi danışmanına itirazıdır. Kuaför işlerine pek dikkat ettiğini sanmayız.

Bakın, Ardahan milletvekili kendisini Tansu Çiller’e benzetmeden önce Selin Sayek’in toplantıda ne söylediği basında nasıl özetleniyor: “Ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Selin Sayek de CHP’nin kapitalizme uyumlu, insana dokunan sosyal demokrat bir üretim modelini toplumun önüne koyması gerektiğini ifade etti.” “Kapitalizme uyumlu” model istiyor CHP’nin ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı. Basın daha ayrıntıya girse kim bilir daha neler demiştir. Sonunda insana da şöyle bir dokunup geçecekmiş!

Olağandır. Selin Sayek Böke’nin  hayat öyküsünü okuyanlar veya bir süre önce Cumhuriyet gazetesinin kendisi ile yaptığı röportajı görmüş olanlar (Cumhuriyet, 12 Eylül 2014), hanımefendinin önce Dünya Bankası projelerinde, ardından da doğrudan doğruya İMF’nin Washington bürosunda ekonomist olarak çalıştığını ve piyasacı, neoliberal bir bakışa sahip olduğunu göreceklerdir. Eh, Türkiye’nin tarımını da, Ardahan’ın hayvancılığını da yerle bir eden neoliberal İMF politikalarını savunan birinin Tansu Çiller’e benzetilmesi de pek olağanüstü bir şey olmasa gerek! Mesele, CHP’nin Kemal Derviş’ten bu yana artık bütünüyle neoliberal bir ekonomi politikasına angaje olmuş olmasında!

Bizden Selin Hanım’a söylemesi: Siz saçınızın rengini bırakın hanımefendi, başınızın içine bir bakın!