Romanya ayakkabı kutularına karşı mücadelede

Karadeniz üzerinden komşumuz sayılabilecek Romanya’da seçimler yapılalı daha iki ay dahi olmadı. Seçimleri kazan SPD (Sosyal Demokrat Parti) ise daha bismillah demeden “yolsuzlukla mücadele”ye karşı mücadele etmek için bir Kanun Hükmünde Kararname çıkardı! Yıllar yılı yolsuzluk belasıyla boğuşan Romanya’da son yıllarda Laura Codruta Kövesi adlı genç bir kadın savcının başını çektiği DNA (Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Departmanı), 1.500’ün üzerinde siyasetçi, patron ve bürokratı yolsuzluk suçlamalarıyla tutuklamıştı. Bizzat SPD’nin lideri Liviu Dragnea’ya karşı da 31 Ocak’ta, çalışmayan kişileri çalışıyor göstererek 24.000 avroluk yolsuzluk yapmaktan bir dava açılmıştı. Dikkat edilirse, SPD iktidarda olmasına rağmen Başbakan değil SPD lideri yazdık, zira kabarık bir sicili olan Dragnea 2012’de seçime hile karıştırmaktan aldığı iki senelik ceza sebebiyle başbakanlık görevini yasal olarak üstlenemiyor.

SPD hükümetinin KHK’sı ise önce hapisteki yolsuzluk suçlularını çıkartmaya, sonra da gelecekte işlenecek yolsuzlukların önünü açmaya odaklanıyor. Bu kararname ile yolsuzluk suçundan yatan 2.500 kişinin serbest kalması bekleniyor. Dahası, 44.000 avronun altındaki yolsuzluklar artık hapisle cezalandırılamayacak, yani ayakkabı kutularına 43.000 avro doldurmak suç olmaktan çıkıp basit bir kabahat halini alacak. Romanya’da asgari ücretin 350 avro olduğunu hatırlatalım, yani Rumen kodamanları Rumen işçisinin bir yıllık kazancını çalmayı vaka-i adiyeden sayıyor!

Rumen halkı ise aşına ve ekmeğine göz dikenlere cevabı sokakta verdi. 15 Ocak’tan itibaren on binleri toplamaya başlayan eylemler, 1 Şubat’ı 2 Şubat’a bağlayan gece, sırf Bükreş’te 100.000 kişiye ulaştı. Nüfusu iki milyon dahi olmayan bir şehirde bu gerçekten muazzam bir sayı. Ülke çapında ise eylemlere 300.000’in üzerinde kişi katıldı. Eylemlerin ilk sonucu olarak bir bakan ve birçok üst düzey yetkili istifa etti. Başbakan Sorin Grindeanu ise bunu bir “darbe girişimi” olarak niteleyerek geri adım atmayacağını açıkladı. Grindeanu ve Rumen kodamanları “çalabilme özgürlüğünden” vazgeçmemek için ayak diretiyor, fakat Rumen emekçileri Karadenizli inadından biraz nasiplendilerse, 2015’te yaptıkları gibi, SPD iktidarını devirmeden sokakları terk etmeyeceklerdir.

*Bu yazının kaleme alınmasının hemen ardından Grindenau, "ülkeyi bölmemek" gerekçesiyle yasayı geri çekeceklerini açıkladı.Halk ilk raundu kazanmış görünüyor.

**İngilizce bilen okurlarımız, Romanyalı Marksist yoldaşımız Ana Bazac'ın olaylar hakkındaki daha kapsamlı değerlendirmesini RedMed sitesinde okuyabilirler: http://redmed.org/article/what-does-it-happen-romania-january-2017-protests-i

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Şubat 2017 tarihli 88. sayısında yayınlanmıştır.