Perinçek: “Evet ama yetmez”!

“Hizmette sınır yok!” Doğu Perinçek’in, Erdoğan’a ve AKP hükümetine yönelik tavrını başka türlü anlatmak zor. Son günlerde bu hizmetin biçimi Erdoğan’ın 1 Mayıs Taksim yasağını yüksek sesle desteklemek biçimini aldı. Perinçek, 1 Mayıs’a ilişkin olarak geçmişte rezil olmuş bir politikayı 2014’te yeniden savunuyor. İşçi Partisi büyük bir marifetmiş gibi “1 Mayıs’ta Kadıköy’deyiz” diyip duruyor. Gerekçeleri de pek hoş: İşçi neredeyse orada imişler! Bu gerekçeyi 2008 ve 2009’da kullananlar, 2010’dan itibaren ayazda kalmışlardı. Bütün toplumsal muhalefet 2010’dan itibaren hükümetin 1 Mayıs kutlamalarına açmak zorunda kaldığı Taksim’e akınca, bunlar da kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp geldiler. Üstelik bu sefer Kadıköy’e de son defa çıkılıyor! Perinçek gelecekte tıpış tıpış Erdoğan’ın gösterdiği Yenikapı’ya gidip martılara seslenecek anlaşılan! Biz o zaman sormuştuk, “ne oldu, hani Kadıköy’dü işçinin yeri, Taksim’e gelecek idiyseniz iki yıl boyunca aklınız nerede idi?” diye. Biz çarpıştık, işçi sınıfı bizim yanımıza geldi, onlar ise “işçi sınıfı neredeyse onun yanına geldi”. Yani bizim yanımıza! Sorduk, cevapları susmak oldu. Bu sefer gelecek yıla kadar bile bekleyeceğimizi sanmayız. Gezi sonrası Türkiye’de saat ve takvim muhtemelen çok daha hızlı akacak!

Ama esas sorun o değil. İşçi Partisi ve Perinçek nereye giderlerse gitsinler. Sorun başka. Perinçek işçi sınıfını zehirlemeye kalkışıyor: “Taksim’de emekçi sınıflar yok, bölücülük var” diyor. Nedenmiş? “Apo posterleri açılacağını şimdiden ilan ediyorlar. PKK Taksim’de olacağını, BDP Taksim’de olacağını söylüyor.” Perinçek, AKP’nin etkisindeki kitleye değil etkisinde olmayan kitleye hitap ediyor, onları Taksim’e karşı şartlandırıyor. AKP hükümetinin kirli işini yapacak olan polis Taksim’e çıkmak isteyen işçilere ve sola saldırdığında halkın geri kalanını polisin gösterdiği gaddarlığın haklılığına inandırmak için “bölücülük” öcüsünü ortaya atıyor. Kürtlerle yetinmiyor, bir de Türk solunu ihbar ediyor: “Birtakım başıbozuk gruplar oralarda tertip kokan hazırlıklar içerisindeler.” Acaba “oralar” nereler? Perinçek tertip haberini nereden almış? Perinçek Türk devletinin istihbaratçısı mıdır ki bunları biliyor?

2010, 2011, 2012 1 Mayıs’larının nasıl geçtiği herkesin hatırında. AKP hükümetinin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun içişleri bakanları yıllarca “provokasyon ihbarı” palavraları attıktan sonra meydanı açmak zorunda kaldılar. Yüz binler geldi, tek bir kişinin burnu kanamadı! O “başıbozuk gruplar” acaba neden “tertip” içine girmediler? Demek ki, AKP’nin polisi müdahale etmedikçe hiçbir şeycikler olmuyormuş! Şimdi Perinçek AKP ile aynı dili benimsiyor.

İnanmıyor musunuz? Bakın, Perinçek’in yukarıdaki demeci verdiğinin akşamı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu CNN Türk’te çıktığı programda ne diyor? “Bunların bir eylem gerçekleştirmek maksadıyla, polisle çatışmak için o meydana gelmeye gayret eden gruplar olduğunu biliyoruz. Taksim’e gelecek olanlar bu aldığımız duyumlar çerçevesinde işçi ve emekçi kardeşlerimiz olmayacaktır.”

Perinçek anlaşılan tek bir merkezden, hükümetten gelen emirlere göre açıklama yapıyor. Vali “işçi ve emekçi kardeşlerimiz olamayacaktır” diyor, Perinçek yankı veriyor, “Takism’de emekçi sınıflar yok”! Vali “Bunların bir eylem gerçekleştirmek maksadıyla, polisle çatışmak için o meydana gelmeye gayret eden gruplar olduğunu biliyoruz” diyor, Perinçek yankı veriyor: “Birtakım başıbozuk gruplar oralarda tertip kokan hazırlıklar içerisindeler.” Sahibinin sesi!

Bir zamanlar Erdoğan’ı kendi tabanının dışındaki kitlelere meşru gösteren sol liberallerdi, “yetmez ama evet”çilerdi. 17 Aralık sonrası dönemin “yetmez ama evet”çileri, ulusalcı denenler oldu. İşlev aynı: Erdoğan’ı, hiç benimsemeyecek kitlelere sevimli göstermek

Bundan kısa süre önce, Perinçek Yeni Akit denen cerideye demeç verip Fethullah Gülen’i ezmeye yöneldiği ölçüde Tayyip Erdoğan’la dayanışma içinde olacağını açıklamıştı. Biz de “Erdoğan Perinçek’i adalet bakanı yapsın” demiştik. Abartmışız. Vali yamaklığı neyine yetmez Perinçek’in?

İkincisi, Yeni Akit Devrimci İşçi Partisi’ne karşı hücuma geçti. Soru şu: Yeni Akit üç yıl önceki bir eylemin haberini kullandığına göre, bu haberi Yeni Akit’e kim servis etti? “Birtakım başıbozuk gruplar oralarda tertip kokan hazırlıklar içerisindeler” diyen Perinçek bu istihbaratı nereden aldıysa, bizim sorduğumuz istihbaratı da alsın ve cevap versin: Yeni Akit’e bu haberi kim servis etti?

Cevabı bekleyeceğiz. Halk düşmanlarını rahat bırakmayız.