Patronlara Çalışma Bakanlığı

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, patronlara verilen vergi indirimleri ile ilgili olarak " 'Bizim işverenimize verdiğimiz destek özü itibariyle işçimize verdiğimiz destek. Çünkü işveren işçimize o payı aktarıyor. O nedenle bu verdiğimiz destek işverenimizin cebine girmiyor." dedi. Müezzinoğlu'nun bahsettiği aktarımın nasıl olduğu ise meçhul kaldı. Zira patronların elde ettikleri vergi indirimleri dolayısıyla ücretlerine zam yapılan ya da sosyal hakları iyileştirilen herhangi bir işçi grubu bulunmuyor. Tam tersine her geçen gün fabrikalardan ve işyerlerinden ekonomik koşullarını iyileştirmek için sendikalaşmaya çalışan işçilerin işten atılma haberleri gelmeye devam ediyor. Kısa süre önce AKP iktidarının insanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları isteyen metal işçilerinin grevini nasıl yasakladığı ise hatırlarda.

İstihdam seferberliğinde AKP'nin kayyımı işçi çıkartıyor

Bunlardan en ilginci ise 15 Temmuz'dan sonra cemaatle ilişkisi dolayısıyla TMSF tarafından kayyım atanan Orkide Küçükbay Yağ ve Deterjan şirketinde yaşandı.  Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş üyesi 11 işçi işten çıkartıldı ve Bornova'daki fabrika önünde direnişe geçti. Daha önce AKP iktidarının istihdam seferberliğinin sözde kaldığını ve özünde bir sömürü seferberliğine dönüştüğünü belirtmiştik. TOFAŞ'ta işten çıkartılan işçilerle ilgili herhangi bir tepki göstermediklerinden, konu işçi ve patron arasındaki mücadele olduğunda hükümete yakınlığı ile bilinen Çelik-İş'e bile destek olmayıp, Koç Holding'in tarafını tuttuklarını göstermiştik. İzmir Orkide'de ise bizzat işçi çıkartmaya giden AKP iktidarının atadığı kayyımın kendisi.

İşçi isterse dengeyi bozar, patron isterse hay hay

İşçilere patronlara vergi indirimi yaparak destek vermek gibi bir fanteziyi gerçekmiş gibi konuşmaktan çekinmeyen Müezzinoğlu'nun asgari ücret tartışmalarında, işçi sendikalarının taleplerine "ekonominin dengelerini bozacağı" gerekçesi ile karşı çıkmış ve asgari ücret 1404 lira ile bir kez daha açlık sınırının altında kalmıştı.

İstihdam teşvikini bile işçiden kesiyorlar

Bugüne kadar patronlara verilen desteğin işçinin cebine girmişliği vaki değil. Ama zorunlu Bireysel Emeklilik Soygunu ile işçilerden kesilenler özel emeklilik ve sigorta şirketleri aracılığıyla patronların cebini dolduruyor. Dahası patronlara verilen teşvikler bile işçi ve emekçinin alın terinden kesilenlerle finanse ediliyor. Mesela geçtiğimiz haftalarda Maliye Bakanı Naci Ağbal patronlara verilecek 12,3 milyar lira tutarındaki istihdam teşvikinin 11 milyar lirasının işsizlik sigortası fonundan karşılanacağını belirtmişti.  

Sürekli patronlara çalışıyorlar

Müezzinoğlu, kendisinin bile inanmadığı sözlerle iktidarın tüm olanaklarını patronlar için seferber ettiğini, işçilerin mücadelesini ise her türlü yöntemle bastırmaya çalıştığını gizlemeye çalışıyor. Ama mızrak çuvala sığmıyor. İşçi de bizim işveren de bizim diyen Müezzinoğlu'nun sürekli patronlara çalışan icraatlarıyla örtüşmüyor.