Özel sektör madenlerden defol! Madenler işçi denetimine!

Türkiye’de madenlerde ölenlerle ilgili AKP’nin haber ajansına dönüşen Anadolu Ajansı kasıtlı bir haber servis ediyor. Bu haberde Türkiye’de 72 yılda 3 binden fazla işçinin madenlerde yaşamını yitirdiği açıklanıyor. Bu haber Soma’da gerçekleşen katliamı maden sektörünün kaderi olarak göstermek üzere hazırlanmış. Hem AKP hükümeti hem de madenlerde işçilerin kanları üzerinden milyonlarca kâr eden patronlar aklanmaya çalışılıyor.

Oysa madenler gerçeği katilin kim olduğunu apaçık gösteriyor. TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından madenlerde işçi ölümleriyle ilgili hazırlanan bir raporda özelleştirmenin başladığı 1991 yılından 2008’e kadar 2554 işçinin hayatını kaybettiği 13 bin işçinin ise iş göremez hale geldiği aktarılıyor. Yani Cumhuriyet tarihinde, işçilerin yüzde 85’ine yakını madenlerdeki özelleştirmelerden sonraki yıllarda hayatını kaybetti. Elbette ki Özal’dan başlayarak ANAP’lı, SHP’li, DYP’li, DSP’li, MHP’li hükümetlerin hepsi ve tabii ki AKP ve Erdoğan bu cinayetlerin başlıca sorumlularıdır.

Denebilir ki madencilik faaliyeti genişledikçe kazaların artması da doğaldır. Bu konuda net bir fikir edinebilmek için istatistiklerde üretilen ton başına iş kazası ve ölümler hesaplanıyor. Bu hesaplara göre Türkiye dünyada üçüncü Avrupa’da birinci sırada. Aynı istatistikler devlet işletmeleriyle özel işletmeler arasındaki farkı da ortaya koyuyor. Manşetimizde aktardığımız TMMOB tarafından hazırlanmış tabloda da görüleceği üzere özel madenlerdeki işletmelerdeki ölümler devlet işletmelerindekini kat be kat geçiyor.

Ölümlerin kader olmadığı bu kadar açık. Dolayısıyla önlemek de mümkün. Madene özel şirket sokulmaması ve tüm madenlerin işçi denetiminde kamulaştırılması.