Obama’ya bir çift spor pabucu gerek!

ABD’nin Wisconsin eyaletinin kamu işçilerinin ve emekçilerinin eylemleriyle sarsıldığı, sitemizde daha önce yazılmıştı. Olayların temelinde, özet olarak, ekonomik kriz dolayısıyla bütçesi büyük açık veren eyaletin valisinin kamu emekçilerinin toplu pazarlık haklarını ortadan kaldırmaya girişmesine karşı kamu çalışanları sendikalarının boylu boyunca mücadeleye atılması yatıyordu. Gelişmeler şimdilik maalesef emekçilerin aleyhinde. Eyaletin senatosu karşı karşıya olduğu usul sorunlarını aştı, valinin sunduğu tasarıyı kabul etti, eyalet meclisi de tasarıyı onayladı. Şimdi Wisconsin eyaletinde kamu emekçilerinin artık toplu sözleşme hakkı yok! Gerçek gazetesi olarak, kriz burjuvazinin manevra alanını daraltır ve burjuvazi ile işçi sınıfını cepheden karşı karşıya getirir diye defalarca yazmıştık. İşte örneği. Bir ayrıntıyı atlamayalım: vali, bütün çalışanların toplu pazarlık haklarını ellerinden alıyor, ama polisin ve itfaiye çalışanının haklarına dokunmuyor. Neden dersiniz?

Wisconsin’de işçilerin on binleriyle katıldığı, haftalarca süren ve eyalet meclisini işgal etmeye kadar varan eylemleri, bir de ülke çapında bir tartışma başlattı. Başkan Obama ne denli işçi taraftarıydı? Obama’nın seçimlerden önce yaptığı bir açıklama şimdilerde başını epey ağrıtıyor. Bakın 2007’de adayken yaptığı bir konuşmada Obama ne demiş?

“Ben Beyaz Saray’da iken, şayet Amerikan işçilerinin örgütlenme ve toplu pazarlık hakları inkâr edilecek olursa, ben kendim bir çift spor ayakkabısı çekerim ayağıma. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı olarak o mücadele içinde ben de sizinle yürürüm, çünkü işçilerin kendilerini destekleyen biri olduğunu bilmeye hakları var.”

Siz işe bakın! Obama tam da Amerikan işçilerinin toplu pazarlık haklarının inkâr edilmesinden söz etmiş. Wisconsin’de olan tam da bu. Eh, “solcu” bir başkan olarak şimdi sözünü tutması gerekmez mi? Obama Wisconsin işçilerinin göz kamaştırıcı mücadelesi sırasında bir-iki boş laf etmenin dışında kılını bile kıpırdatmıyor. Wisconsin’e gidip işçilerle yürümek aklına bile gelmiyor tabii. Kendisi gitmeyi bırakın, bir temsilci bile yollamıyor. Sendikalar Başkan Yardımcısı Joseph Biden’ı ve Çalışma Bakanı Hilda Solis’i davet ediyor. Onlar da gitmiyorlar. İşte bazılarının seçildiğinde pek beğendiği Obama bu!

Amerika’nın en büyük hemşire sendikası National Nurses United (Ulusal Hemşire Birliği) sendikasının Genel Sekreteri Rose Ann DeMoro, Obama’nın kendilerine “ihanet” etmiş olduğu duygusu içinde olduklarını söylüyor. DeMoro, Obama’ya bir çift spor ayakkabısını kendilerinin hediye edeceğini de ekliyor!