O sizin fıtratınız!

Başbakan Erdoğan’ın, fiili sıkıyönetime dönüşen Soma ziyaretinde yaptığı açıklamalar kan dondurucu cinsten. Erdoğan basına yaptığı açıklamanın ana temasını maden ocaklarındaki ölümlerin olağan şeyler olduğunu anlatmaya ayırdı. 

Dünyanın çeşitli yerlerinden çoğunluğu da en az 50-100 yıl öncesinde yaşanmış kazaları örnek gösteren Erdoğan, “literatürde iş kazası diye birşey var buradada olur. Bunların yapısında fıtratında bunlar var” dedi.  Türkiye’nin iş cinayetlerinde neden Avrupa birincisi ve Dünya dördüncüsü olduğuna dair tabii ki bir yorumda bulunmadı.

Erdoğan’ın sözleri madende katledilen yüzlerce canı hiçe sayıp iktidarlarını ve temsil ettikleri patronları korumayı görev bilen ve bunu bir parti siyaseti olarak uygulayan AKP’nin tavrının son noktası. Erdoğan, Soma’da maden katliamının yaşandığı sıralarda Türkiye haber Kameramanları Derneği’nin ödül törenindeydi. Kendisi için iş cinayetleri, kâr elde ederken katlanılması gereken basit bir maliyetten ibaret olduğu için konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptıktan sonra elinde kamerayla pozlar vermekten geri durmadı. AKP her zaman iş cinayetlerinden değil bu cinayetlere karşı oluşacak tepkiden korktu ve cinayetler yerine tepkileri önlemeye odaklandı. Daha önce de AKP’li banak Ömer Dinçer, Zonguldak’taki grizu patlamasında ölen 30 işçi için iyi öldüler demişti. Şamil Tayyar daha önce meclise soma ile ilgili gelen araştırma önergesini reddetmelerini “meclisi tıkamak için getirdiler” diyerek yaptığı açıklama daha sonra Erdoğan tarafından da tekrarlandı. AKP milletvekili Burhan Kuzu da “resmi rakamların dışında bir takım kazmaların verdiği ürkütücü rakamlara inanmayın” diyerek katliamın boyutlarını gizlemeye çalıştı.

Nihayet, Soma’daki katliamın haberleri haklı bir öfke yarattıktan sonra AKP tetikçisi gazeteci Fatih Tezcan, "Gezi yıldönümden 2 hafta önce yaşanan Soma Faciası'na ne sebep oldu, çok merak ediyoruz” şeklindeki açıklamasıyla kâr ve iktidarlarından başka hiçbirşeye önem vermeyen fıtratlarını ortaya koydu.

İşçi ölümleri kader değildir. Ölümler de madenlerin değil gözünü kâr hırsı bürümüş kapitalistlerin ve onların AKP gibi ne olursa olsun çıkarlarını koruyan iktidarların fıratında vardır. İşçilerin fıtratında ise Zonguldak madenci yürüyüşleri, 15-16 Haziranlar var. Erdoğan, işçilerin fıtratının ne olduğunu öğrendiğinde AKP için çok geç olacak!