NATO aşkı Cumhuriyet’i AKP’nin yanına itiyor!

İş NATO taraftarlığına gelince akan sular duruyor, anlaşılan Cumhuriyet’in AKP karşıtlığı bile sınırlarına ulaşıyor!

Gerçek gazetesi ABD seçimlerinden önce yayınlanan Kasım sayısında “ABD seçimlerinden sonra tufan!” başlığı altında, seçimler sonrasında ABD’nin müttefikleriyle birlikte ya da Türkiye’yi öne sürerek Suriye’ye karşı askeri bir müdahaleye girişmesi ihtimali karşısında halkı uyarıyordu. (Bu yazı sitemizde de okunabilir.) O yazının mürekkebi kurumadan ortaya birçok gelişme çıktı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Ulusal Konseyi’nin muhalefeti örgütleme kapasitesini gösteremediğini, yeni bir muhalefet gerektiğini açıkladı. Bunun sonucu 2-7 Kasım arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan bir uluslararası toplantıda, Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) kapsamakla birlikte onu aşan Suriye Ulusal Koalisyonu’nun (SUKO) kurulması oldu. ABD kendi amaçlarına uygun karakterde bir siyasi hareketi tasarlarken, bir yandan da Türkiye’ye Patriot füzelerinin yerleştirilmesi gündeme düştü. Erdoğan’ın haberi yok (!), Davutoğlu ise NATO’nun “ihtimaliyat” planlaması yaptığını söylüyor. Tam bu sırada İsrail Suriye’yi bombalamaya başladı. Suriye’deki, neredeyse “donmuş” olarak adlandırılabilecek siyasi ve askeri tıkanıklığın yerini yeni bir dinamik alıyor.

Cumhuriyet’in Ankara Bürosu şefi eskiden Mustafa Balbay’dı. Şimdi o Silivri’de, yerine Utku Çakırözer bu görevi sürdürüyor. Anlaşılan gazetecilik bakımından iyi haber alma gibi bir özelliği var. Çakırözer, Patriot’ların izini sürmüş, NATO’nun yedi ayrı durumda operasyon yapılmasını kararlaştırdığını yazıyor (12 Kasım 2012). Bu amaçla yapılacak hazırlık için “son bir ay” gerekiyormuş. Yılbaşını bulmayacak galiba!

Bütün bunlar ilginç, ama Çakırözer’in yazısının son paragrafı da ilginç: “Tabii Esad rejimi, halkına ya da Türkiye’ye yönelik çılgınca bir saldırıda bulunmazsa. Çünkü öyle bir felaket, herhangi bir takvim beklenmeksizin NATO’nun Suriye’ye acil müdahalesini kaçınılmaz hale getirecektir.”

Cumhuriyet gazetesi AKP’ye düşman. Bu yüzden güya Suriye’ye açılacak bir savaşa da karşı. Ayrıca Alevi okuyucuları için en azından böyle görünmesi gerekir. Ama hayır, Ankara büro şefi açık açık savaş kışkırtıcılığı yapıyor. NATO’nun Suriye’ye müdahalesinin “kaçınılmaz” olacağı durumlar hayal ediyor.

İş NATO taraftarlığına gelince akan sular duruyor, anlaşılan Cumhuriyet’in AKP karşıtlığı bile sınırlarına ulaşıyor!