MHP ve CHP: Erdoğan'ın savaşının yancıları

Erdoğan, iktidarını korumak, mümkünse 7 Haziran seçimleri tarafından kapatılan başkanlık dosyasını yeniden açmak üzere ülkeyi tekrar savaşa sürükledi. Seçimlerden önce tüm muhalefetin kendisine karşı birleştiğinden yakınıyordu. Savaş başlar başlamaz tablo değişti. Meğerse ne çok dostu varmış Erdoğan'ın! MHP Genel Başkanı Bahçeli çatışmalar başlar başlamaz AKP'nin savaş politikasına destek verdi. Daha önce Meclis Başkanlığı'nın AKP'li İsmet Yılmaz'a geçmesine destek olan MHP, Suruç katliamı ve ardından başlayan çatışma süreci ile ilgili araştırma komisyonu kurulmasını engellemek üzere AKP ile birlikte oy kullandı. AKP'nin Kürt illerinde uyguladığı fiili olağanüstü hali ilan edilmiş bir sıkıyönetim düzeyine çıkarmayı önerdi. Nihayet şimdi de meclise gelecek savaş tezkeresine daha önce olduğu gibi yine evet oyu vermeye hazırlanıyor.

CHP ise, işe AKP'ye karşı muhalefetle başladı. Ancak Erdoğan'ın kendi çıkarları için savaşı yükselttiği günlerde CHP, AKP ile koalisyon pazarlıkları içindeydi. Olumsuz sonuçlanan görüşmelerde Erdoğan'ın başlattığı savaş, anlaşmazlık konusu olan maddeler içinde yer almıyordu. Şimdi CHP de savaş tezkeresine evet oyu vereceğini açıkladı.

Muhalefet oklarını AKP'den daha çok Erdoğan'a yönelten CHP ve MHP'nin, şimdi gündeme gelen savaş tezkeresi vesilesiyle Erdoğan'ın savaşına ortak olma eğiliminde olması çelişkili gibi görünebilir. Ancak bu savaş, sadece Erdoğan'ın savaşı değil. Bu savaş, Erdoğan'la birlikte Kürt coğrafyasının sömürgeleştirilmesinde, Kürt petrollerinden pay kapmakta çıkarı olan sermayenin de savaşıdır. CHP de MHP de her şeyden önce birer sermaye partisi olarak bu savaşı desteklemektedir. Erdoğan'ın savaşı, aynı zamanda ABD emperyalizminin savaşıdır. Erdoğan ve AKP hükümeti, Rojava'da Kürt ilerleyişinin durdurulması ve Kandil'in bombalanmasında elinin serbest bırakılması karşılığında İncirlik üssünü sınırsızca ABD'nin kullanımına açmıştır. Bu anlaşmadan sonra ABD için Erdoğan'ın savaşı, Türkiye'nin "meşru savunma hakkı" olarak adlandırılmaktadır. İki Amerikancı sermaye partisi, CHP ve MHP, sermayenin ve ABD'nin desteklediği bir savaşı neden desteklemesin?

Eğer CHP ve MHP tezkereye olumlu oy kullanırsa bundan sonra ölen her askerin, her sivilin vebali, kardeşi kardeşe kırdırmanın sorumlusu AKP ve Erdoğan'ın yanı sıra aynı zamanda bu partilerin de üzerinde olacaktır.