Meis adasında yükselen faşizm

Meis adası, Yunanca Kastellorizo ya da Megisti, Türkiye topraklarına en yakın Yunan adası. Antalya’nın Kaş ilçesine 1,5 km. Nüfusu resmi olarak 450 kişi. Yaz aylarında nüfus 1000’e kadar çıkıyor. Bu küçük ada, şimdilerde alışık olmadığı bir durumla karşı karşıya. Meisliler tüm Yunanistan gibi krizin etkilerini hissederken Meis’te krize tepki faşizmin yükselişine neden olmakta.

Meisliler, 1980’e dek tüm geçimlerini karşı komşularından yapıyorlardı. Pasaport ve vizeyi önemsemeden, yüzme mesafesindeki Kaş’a geçip alışveriş yapabiliyorlardı. Sınırlar ve devletler ayırsa bile coğrafya halkları birleştiriyordu. 1980’den sonra Kaş-Meis hattı kapandı. Yunan devleti, nüfusu 500’ü bulmayan Meis’e bir havalimanı yaptı. Meislilerin bundan sonra ihtiyaçları Kaş’tan değil, daha uzaktaki Rodos’tan karşılanacaktı. Meislilerin, ata topraklarından gitmemesi için her şey yapıldı. Vergi indirimleri yapıldı, paralar verildi. Ancak Yunanistan’a ve Avustralya’ya göçün önüne geçilemedi.

Bugünlerde, bu şirin tatil köyü görünümdeki ada, Yunanistan krizinden oldukça etkilenmiş durumda. Yıllarca Yunan siyasetinden uzak durmuş ancak iki devlet arasındaki düşman politikaların kurbanı olan Meis’te yaşam şartları ağırlaşıyor. Krizle beraber Yunan devletinin adaya sunduğu tüm nimetler son buluyor. Binlerce kilometre uzakta olsa bile Yunan kapitalistlerinin borçlarını ödeme yükümlülüğü Meislilerin de vatandaşlık görevi haline geliyor. Kriz sonucu, işsizliğin artması, turizm gelirlerinin azalması ve gıda ile su fiyatlarının artması Meis sakinlerini derinden etkiliyor.

Yunanistan’da devam eden ekonomik krizle sosyalist sol yükselirken faşizm de hortluyor. Faşist Altın Şafak Partisi, Kaş’ın dibinde, Yunanistan’ın en ücra toprağında %11’lik destek buldu. Hem de oyları Meis’te düşüşte! Altın Şafak, 6 Mayıs’taki seçimlerde %17 oy alarak Yeni Demokrasi Partisi’nin ardından 2. olmuştu.

Göçmen ve yabancı karşıtlığı politikalar izleyen, işsizliğin ve krizin sorumlusunu Yahudi sermayesi ile göçmenlere bağlayan faşistlerin, Meis gibi bir yerde kitle desteği bulması çoğumuzu şaşırtabilir. Çünkü Meis’te ne göçmenler ne de yabancılar yaşıyor. Bildiğimiz kadarıyla az sayıda tarım arazisi ve turizm tesislerinden başka bir şey yok. Ancak ortada bir gerçek var: Yunanistan’da faşizm en ücra köşede bile destek bulabiliyor.